Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. októbra 2019

Wojciechowski po druhom vypočutí v EP má súhlas stať sa eurokomisáromJanusz Wojciechowski, archívna snímka.Zdieľať
Janusz Wojciechowski, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 9. októbra (TASR) - Poľský kandidát na eurokomisára Janusz Wojciechowski, ktorý bol poverený agendou poľnohospodárstva, úspešne prešiel druhým vypočúvaním na pôde Európskeho parlamentu (EP).


Koordinátori Výboru EP pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (AGRI) v utorok odporučili Konferencii predsedov Európskeho parlamentu, aby odobrila Wojciechowského do funkcie, ktorú mu pridelila šéfka budúcej Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Na svojom prvom vypočúvaní 1. októbra bol Wojciechowski nepresvedčivý a nepomohla mu ani jeho slabšia jazyková vybavenosť. V utorok - počas druhého "híringu" - odpovedal na otázky poslancov po poľsky, čo mu postup verejného vypočutia povoľuje, a bol lepšie pripravený hovoriť o svojich predstavách, ako reformovať spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ.

Europoslancov zaujímalo aj to, ako chce čeliť protekcionistickým opatreniam, financovať opatrenia súvisiace s trhom a zabezpečiť, aby európski poľnohospodári a vôbec normy EÚ v oblasti ochrany spotrebiteľov neutrpeli škody uzatváraním dohôd o voľnom obchode s partnermi vo svete.

Lepšiu prípravu poľského kandidáta na eurokomisára pre TASR potvrdil aj slovenský poslanec Michal Wiezik (SPOLU-OD), ktorý je náhradníkom vo výbore AGRI.

"Druhé vypočutie Wojciechowského pôsobilo podstatne lepšie, najmä kvôli odpovediam v poľštine. Myslím, že v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky sa kandidát vyjadril v zhode s očakávaniami viacerých frakcií. Je proti znižovaniu rozpočtu vyhradeného pre podporu poľnohospodárstva. Veľmi vyhýbavo odpovedal na moju otázku spojenú s lesníctvom, porušovaním európskej legislatívy a právnym konaním, ako tomu bolo v prípade ťažby v Bielovežskom pralese. Tu nebol schopný opustiť oficiálnu vládnu líniu, odpovedal vágne a mimo okruhu otázky, čo spolu s jeho slabou schopnosťou komunikovať a rokovať v angličtine vnímam ako problém pre jeho pôsobenie v Európskej komisii," uviedol Wiezik.

Predseda výboru AGRI Norbert Lins, ktorý viedol vypočúvanie v Európskom parlamente, rovnako naznačil, že bude zblízka a pozorne sledovať Wojciechowského počínanie na poste eurokomisára pre poľnohospodárstvo.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ZDRAVOTNÍCKY VÝBOR NR SR ŽIADA KALAVSKÚ O ZRUŠENIE TENDRA NA ZÁCHRANKY
<< predchádzajúci článok
V dvoch základných školách v Malackách sa objavil výskyt žltačky

Wojciechowski po druhom vypočutí v EP má súhlas stať sa eurokomisárom - diskusné fórum čitateľov