Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. júna 2012

Z Barmy ušlo skoro 100-tisíc ľudí, vyhnali ich násilnosti



Humanitárna organizácia Svetový potravinový program (WFP) oznámila, že pred etnickým násilím v Barme (Mjanmarsko) ušlo 90 000 ľudí, ktorí potrebujú pomoc. WFP distribuovala minulý ...



Zdieľať
utecenci z barmy ŽENEVA 19. júna (WEBNOVINY) - Humanitárna organizácia Svetový potravinový program (WFP) oznámila, že pred etnickým násilím v Barme (Mjanmarsko) ušlo 90 000 ľudí, ktorí potrebujú pomoc.


WFP distribuovala minulý týždeň núdzové potraviny 66 000 ľuďom a teraz pripravuje ďalšie zásielky do západobarmského štátu Rachin. Hovorkyňa WFP Elisabeth Byrsová povedala v utorok novinárom v Ženeve, že organizácia plánuje trojmesačné pôsobenie v oblasti.

Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) taktiež zintenzívňuje prácu na pomoc tým, čo ušli pred násilnosťami, ktoré vypukli v Barme v júni. Hovorca UNHCR Adrian Edwards uviedol, že do Bangladéša smerujú z Barmy ľuďmi preťažené člny moslimských Rohingyov, no Bangladéš ich neprijíma a vracia ich späť.

Násilnosti sa začali v Barme po udalosti zo začiatku júna, keď budhisti zo štátu Rachin dobili na smrť 10 Rohingyov v reakcii na znásilnenie a zabitie 26-ročnej ženy. Boje medzi väčšinovými budhistami a menšinovými moslimami prinútili barmskú vládu vyhlásiť v štáte Rachin výnimočný stav. Dvoch moslimov odsúdili v utorok za znásilnenie na trest smrti. Podľa Amnesty International od roku 1988 nevykonali v Barme trest smrti.

Rohingyovia sú sunnitskí moslimovia, ktorí hovoria bengálskym dialektom, aký používajú obyvatelia juhovýchodného Bangladéša. Nie sú však vítaní ani v Barme, ani v Bangladéši, kde ich žije približne 300 000. Nemajú nijaké práva a žijú vo veľkej chudobe v schátraných osadách. OSN ich zaradila medzi najprenasledovanejšie menšiny planéty.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sedem prekvapujúcich plusov pre chudnutie
<< predchádzajúci článok
DKV čaká nárast trajektovej prepravy do pobaltských krajín