Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. decembra 2009

Z južného Sudánu prišli domov mladí dobrovoľníci



Z južného Sudánu sa vrátili dvaja mladí slovenskí dobrovoľníci, ktorých do miestneho saleziánskeho strediska na rok vyslalo občianske združenie Savio. Pre agentúru SITA to povedal saleziánsky ...



Zdieľať
BRATISLAVA 3. decembra (WEBNOVINY) - Z južného Sudánu sa vrátili dvaja mladí slovenskí dobrovoľníci, ktorých do miestneho saleziánskeho strediska na rok vyslalo občianske združenie Savio. Pre agentúru SITA to povedal saleziánsky misijný dobrovoľník 25-ročný Tomáš Zachar, v Jube spolu s ďalším dobrovoľníkom Marekom pôsobili ako prví Slováci. Obaja učili v škole a popoludní robili deťom program v stredisku. "Doobeda som vyučoval v základnej škole. Mal som dva predmety - siedmakov som učil fyziku a ôsmakov som vyučoval predmet výživa a zdravie. Mojou druhou hlavnou náplňou bolo, keďže som bol v saleziánskom stredisku, práca s mladými. Ja som si zobral na starosť futbalistov, ktorí boli rozdelení na dve skupiny - mladší a starší. Denne mi prichádzalo tak šesťdesiat-sedemdesiat malých detí a okolo tridsať starších detí," opísal svoju prácu Tomáš.


"Deti v porovnaní so slovenskými deťmi naozaj rady chodili do školy, pretože naozaj pochopili, že bez vzdelania nemajú žiadnu možnosť v budúcnosti. Naozaj, keď sa skončili skúšky a opravoval som testy, tak som mal možnosť vidieť, že tie výsledky sú naozaj 95- až 100-percentné," pochválil sa dobrovoľník.

"Sudán je najväčšia africká krajina, ale patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta. V Sudáne prednedávnom skončila 50 rokov trvajúca občianska vojna, ktorá zničila úplne všetko. Jedna generácia žila len vo vojne, takže nevedia nič robiť a nemajú žiadnu nádej do budúcna. Počas vojny nefungovali školy, nefungovala žiadna práca," približuje pomery v krajine Tomáš, pre ktorého to bolo prvé pôsobenie v zahraničnej misii. "Pôsobil som v južnom Sudáne, v hlavnom meste Juba. Toto mesto má tristotisíc obyvateľov, avšak nevyzerá ako iné tristotisícové mestá. Ľudia bývajú v hlinených domoch so strechou zo slamy," vysvetľoval mladý dobrovoľník.



Sudán aj mimovládne organizácie pochopili, že budúcnosť Sudánu je v mládeži, tvrdí Tomáš, ktorý si krajinu ale sám nevybral. Keď začínal ako dobrovoľník, vybral si anglicky hovoriacu krajinu, v ktorej je teplo. "Úradným jazykom v Sudáne je arabčina, avšak Sudánci pochopili, že cez angličtinu majú viac možností a v základných školách sa vyučuje v anglickom jazyku," vysvetlil. "Na Sibíri by som zahynul," smial sa Tomáš. Aj v Sudáne im však robilo problémy počasie. "Keď som prišiel, bol som nemilo prekvapený klimatickými rozdielmi medzi Slovenskom a Sudánom. Šok bol hneď, keď som vystúpil z lietadla. Bolo nejakých 38 stupňov v tieni a úplne sucho. Prišiel som, keď bolo obdobie sucha, ktoré trvá osem mesiacov a naozaj za tých osem mesiacov nevidíte ani oblak na oblohe, absolútne neprší. Po tomto období sucha by malo byť obdobie dažďov, ale tento rok to bolo celé nejaké posunuté a naozaj pršalo len párkrát. Bolo to ťažké sa aklimatizovať, každý deň bolo veľmi horúco," posťažoval sa Tomáš.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
85 % ľudí spokojných so službami pošty
<< predchádzajúci článok
Medveď vymenil šéfku Envirofondu