Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. augusta 2015

Z letných horúčav sa tešia najmä prevádzkovatelia kúpalísk a barov



Letné horúčavy majú vplyv na jednotlivé odvetvia slovenskej ekonomiky. Niektoré sektory zažívajú pokles záujmu. Napríklad ľudia menej nakupujú tovary dlhodobej spotreby aj ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Bratislava 11. augusta (TASR) - Letné horúčavy majú vplyv na jednotlivé odvetvia slovenskej ekonomiky. Niektoré sektory zažívajú pokles záujmu. Napríklad ľudia menej nakupujú tovary dlhodobej spotreby aj produktivita práce je pod vplyvom narastajúceho tepla nižšia. Zhodujú sa na tom analytici.


"Vplyv horúčav sa dá len ťažko kvantifikovať, ale rozhodne bude negatívny. Produktivita práce je pod vplyvom tepla nižšia, zároveň by podľa zákona mal zamestnávateľ skrátiť pracovný čas tam, kde nie je zabezpečená klimatizácia, čo tiež môže ukrojiť z vytvoreného produktu," konštatoval analytik Tatra banky Boris Fojtík.



Podľa analytikov sa z letných horúčav tešia najmä prevádzkovatelia kúpalísk, akvaparkov či poskytovatelia služieb v oblasti rôznych vodných športov. "Predpokladáme, že tržby týchto obchodníkov budú medziročne vyššie, v mnohých prípadoch aj výrazne vyššie ako vlani," doplnila analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Vysoké teploty sú aj v prospech prevádzkovateľov rôznych stánkov, barov a reštaurácií. Podľa Glasovej taktiež rastie dopyt po plavkách, plážovom oblečení, športových potrebách, ale určite i po klimatizáciách. "A to bude prinášať zisk nielen predajcom týchto tovarov, ale, samozrejme, aj samotným výrobcom. Nonstop prevádzka klimatizácií zase zvýši tržby energetickým spoločnostiam a spoločnostiam zabezpečujúcim servis a údržbu zariadení," konštatovala Glasová.

Vyššiu podporu by mohol zaznamenať aj cestovný ruch. Nielen zahraničný, ale aj domáci. "Najviac z horúčav benefituje cestovný ruch, ktorý bude mať za sebou pravdepodobne jednu z najlepších sezón za posledné roky," očakáva Fojtík.

Vplyv na dovolenky prežité v zahraničí má aj politická a geopolitická situácia v danej krajine. "Zatiaľ čo v prípade chladnejšieho leta by viacerí Slováci strávili voľné dni doma či na chalupe, v týchto teplách mnohí zatúžia vymeniť rozpálené mesto za pobyt pri vode alebo na horách," informovala Glasová.

Naopak, letné horúčavy sa môžu podpísať pod nižšie tržby nákupných centier. Podľa Glasovej sú totiž víkendy prežité v obchodoch typické skôr pre chladné a daždivé počasie. "Krátkodobo môže dôjsť aj k poklesu tržieb v obchodoch s tovarom dlhodobej spotreby, elektronikou, oblečením a podobne, keďže ľudia nechodia po obchodoch, ale na kúpaliská," tvrdí Glasová s tým, že nižšie tržby počas tohto leta môžu tento rok zaznamenať aj kiná, fitnescentrá, posilňovne či iné uzavreté športoviská.

Taktiež môže byť nižší aj dopyt po kúpe nehnuteľností. "V letných mesiacoch je všeobecne pokles záujmu o nákupy väčšieho charakteru. Dobrým príkladom sú napríklad nehnuteľnosti. Aktivita na realitnom trhu v lete výrazne klesá a dobieha to na jeseň," uviedol Fojtík.

Vplyv na ekonomiku môžu mať aj celozávodné dovolenky podnikov. "V letných mesiacoch majú každoročne najvýraznejší vplyv na makroekonomické ukazovatele, najmä priemyselnú produkciu a zahraničný obchod, celozávodne dovolenky najväčších producentov," konštatoval analytik Sberbank Slovensko Vladimír Vaňo. Podľa jeho slov je to však pravidelne sa opakujúci a očakávaný vplyv. "V prípade, ak veľké odstávky najväčších firiem nepripadnú na ten istý letný mesiac, tak tento vplyv má potenciál len vytvoriť krátkodobý výkyv vo vývoji predmetných ukazovateľov," dodal Vaňo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vo voľbách a referendách sme hlasovali 31-krát
<< predchádzajúci článok
Slovensko čaká ďalší supertopický deň