Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

27. októbra 2013

Z parkoviska na Tyršovom nábreží chcú obyvatelia park



Vysadiť ovocné stromy, podporiť mestské kompostovanie, zrevitalizovať parky v centre či pridať viac odpadkových košov. Aj takéto nápady, kde by sa mohla použiť časť ...



Zdieľať
Foto: TASR/Pavel Neubauer
 
Bratislava 27. októbra (TASR) – Vysadiť ovocné stromy, podporiť mestské kompostovanie, zrevitalizovať parky v centre či pridať viac odpadkových košov. Aj takéto nápady, kde by sa mohla použiť časť peňazí z bratislavskej mestskej pokladnice, poslali obyvatelia radnici hlavného mesta. Objavila sa aj požiadavka zrušiť parkovisko na Tyršovom nábreží a nahradiť ho parkom. Magistrát zbiera návrhy pre budúcoročný participatívny rozpočet v rámci Burzy nápadov do konca októbra.


"Dosiaľ prichádzajú návrhy väčšinou venované čistote a zeleni v meste, prípadne revitalizácii verejných priestorov," povedal pre TASR poradca primátora Michal Feik. Bratislavčania podľa neho žiadajú napríklad aj vytvoriť ďalšie, najmä osvetlené priechody pre chodcov, zrealizovať nové cyklotrasy, prebudovať zastávku mestskej hromadnej dopravy na uliciach Vazovova a Radlinského, vytvoriť cestovný poriadok MHD pre turistov, vrátiť chodníky peším, zvýšiť čistotu mesta či vybudovať outdoorové športovisko v okolí Štrkoveckého jazera.

Na aké projekty by mali byť vyčlenené prostriedky z mestského rozpočtu, môže navrhnúť ktorýkoľvek obyvateľ Bratislavy s trvalým či prechodným pobytom. Nápady možno posielať už len pár dní do konca októbra, a to buď elektronicky cez formulár na internetovej stránke participatívneho rozpočtu pr.bratislava.sk alebo osobne na Front Office bratislavského magistrátu.

Zozbierané nápady mesto spracuje a od 14. novembra do 2. decembra budú o nich môcť občania hlasovať. vysvetľuje poradca primátora. O všetkých ostatných nápadoch by sa malo hlasovať. "Predpokladám, že ich budú desiatky, možno až stovky," avizoval.

O definitívnej sume aj jednotlivých projektoch na základe hlasovania verejnosti budú nakoniec rozhodovať poslanci mestského zastupiteľstva v decembri. Vlani schválili sumu 46.000 eur, Feik dúfa, že tento rok bude číslo vyššie.

Participatívny rozpočet bol v meste spustený v roku 2011, kedy naň bola vyčlenená suma 15.000 eur. "Na takýto spôsob participácie dosiaľ Bratislava nebola zvyknutá, je to niečo, čo stále testujeme a sme niekde na začiatku. Na čo ale narážame je trochu nedôvera poslancov, ale aj verejnosti v samotný proces," hodnotí predchádzajúce roky od spustenia projektu Feik. Mestskí poslanci majú podľa jeho slov stále často pocit, že participatívny rozpočet je akási grantová schéma. "Vlani sa už ale do hlasovania o použití verejných financií zapojilo rôznym spôsobom asi 1800 ľudí, chceme aby ich bolo ešte viac."

Medzi občanmi navrhnutými a aj zrealizovanými projektmi sú napríklad znovuoživenie bývalého kina Zora, komunitné záhrady, kompostovanie, revitalizácia stromoradia na Račianskej ulici, Komunitné centrum generácií, autonómna zóna Lafranconi či zakúpenie náradia pre Zelenú hliadku.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Počet postelí v nemocniciach by sa mal v budúcnosti výrazne znížiť
<< predchádzajúci článok
Vývoj Slovenska by bol bez ČSR komplikovanejší