Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. decembra 2014

Za hranice bude možné zobrať najviac 20 litrov vody zo SR na osobu



Využívanie vody odobratej z vodných útvarov nachádzajúcich sa na územní SR na prepravu dopravnými prostriedkami alebo potrubím cez hranice SR sa zakazuje. ...



Zdieľať
ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 2. decembra (TASR) - Využívanie vody odobratej z vodných útvarov nachádzajúcich sa na územní SR na prepravu dopravnými prostriedkami alebo potrubím cez hranice SR sa zakazuje. Vyplýva to z novely vodného zákona, ktorú dnes 86 hlasmi schválili poslanci NR SR.


Osobná spotreba, humanita, núdzový stav

Preprava vody získanej v našich vodných útvaroch cez hranice bude možná len na osobnú spotrebu (najviac 20 litrov na osobu) a na poskytnutie humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch. Ak sa aj Slovensko poskytne vodu na humanitárne účely či na pomoc pri núdzových stavoch, nesmie to zhoršiť stav využitého vodného útvaru, musí byť zachované prednostné určenie tohto vodného útvaru na odber vody na pitné účely pre obyvateľov SR a nesmie byť ohrozené zabezpečenie súčasnej potreby a výhľadovej potreby vody pre obyvateľov na pitné účely a na iné využívanie vody z dotknutého vodného útvaru. Navyše, poskytnutie humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch sa obmedzuje na nevyhnutný čas.

Najprv novelizovali ústavu

Tieto zmeny vo vodnom zákone prišli po tom, ako poslanci v októbri novelizovali Ústavu SR. Do najvyššieho zákona vtedy pribudli vety: "Preprava vody odobratej z vodných útvarov nachádzajúcich sa na území SR cez hranice SR dopravnými prostriedkami alebo potrubím sa zakazuje; zákaz sa nevzťahuje na vodu na osobnú spotrebu, pitnú vodu balenú do spotrebiteľských obalov na území SR a minerálnu vodu balenú do spotrebiteľských obalov na území SR a na poskytnutie humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch. Podrobnosti o podmienkach prepravy vody na osobnú spotrebu a na poskytnutie humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch ustanoví zákon".

Ochrana podzemných vôd

Novela vodného zákona má tiež zabezpečiť ochranu podzemných vôd v chránených vodohospodárskych oblastiach s dôrazom na oblasť Žitného ostrova s ohľadom na strategický význam vody pre štát a verejný záujem. Právna norma zároveň zakazuje viesť produktovod/ropovod cez chránené vodohospodárske oblasti, kam patrí aj Žitný ostrov.

Spoplatnenie odberu závlahovej vody

Novinkou je i návrh na spoplatňovanie odberov závlahovej vody pre poľnohospodárov. Ide o plnenie jednej z podmienok na schválenie Operačného programu Kvalita životného prostredia na roky 2014–2020. Poplatky za užívanie vôd vrátane poplatkov za odbery podzemných vôd na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy budú príjmom Environmentálneho fondu. Platby sa nebudú týkať záhradkárskych osád, pre ktoré naďalej platí výnimka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Robert Fico naznačil demisiu vlády v júni 2015, ak neprestanú protesty
<< predchádzajúci článok
Fico naznačil demisiu, nepotrebuje počúvať, že ho zastrelia