Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. februára 2011

Za nesprávnu evidenciu auta v Rakúsku hrozia vysoké pokuty



Slovenskí vodiči, ktorí po 1. máji po otvorení rakúskeho pracovného trhu budú pracovať u týchto našich susedov a budú tam mať aj svoje hlavné bydlisko, nesmú zabudnúť na ...



Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA/AP BRATISLAVA 26. februára (WEBNOVINY) – Slovenskí vodiči, ktorí po 1. máji po otvorení rakúskeho pracovného trhu budú pracovať u týchto našich susedov a budú tam mať aj svoje hlavné bydlisko, nesmú zabudnúť na evidenciu svojho auta.


„Slovenská polícia upozorňuje vodičov na prísne kontroly a sankcie rakúskej polície v súvislosti s evidenciou vozidiel jazdiacich po rakúskych cestách,“ uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Baloghová. Nasledujúce upozornenie platí pre tých, ktorí nebudú za prácou dochádzať zo Slovenska denne, ale zriadia si na území Rakúska dlhodobé, prípadne trvalé bydlisko a dovezú si vlastné alebo prenajaté vozidlo. Podľa rakúskych predpisov musí byť motorové vozidlo prihlásené do evidencie v tom mieste, kde má svoje trvalé stanovište. Podľa zákona sa za také miesto považuje miesto hlavného bydliska majiteľa resp. držiteľa osvedčenia o evidencii vozidla. „Pre posúdenie, či má byť vozidlo prihlásené do evidencie v Rakúsku alebo v zahraničí je určujúce skutočné hlavné bydlisko majiteľa alebo držiteľa osvedčenia, a nie jeho štátna príslušnosť alebo občianstvo,“ vysvetlila Baloghová.

Podľa rakúskych orgánov je hlavné bydlisko tam, kde má osoba svoje sídlo, z ktorého najmä alebo prevažne zabezpečuje svoje hlavné pracovné, hospodárske a spoločenské vzťahy. „Ak má teda osoba v Rakúsku pracovný pomer, vykonáva živnosť, podniká tam, študuje v dennom štúdiu a pod. a nedochádza pritom denne zo zahraničia, predpokladá sa, že má na území krajiny aj hlavné bydlisko,“ konštatovala Baloghová. Pripomenula, že každý cudzinec je povinný prihlásiť sa na pobyt do troch dní od príchodu do krajiny. To sa nevzťahuje na hostí ubytovaných v hoteloch a podobných zariadeniach, kde ohlasovaciu povinnosť za nich plní ubytovateľ.

Osoba, ktorá má svoje hlavné bydlisko v Rakúsku, smie vozidlo so zahraničnými evidenčnými číslami prevádzkovať najviac jeden mesiac odo dňa jeho dovozu do krajiny. „Tamojšie orgány totiž všetky vozidlá s cudzími evidenčnými číslami, ktoré sú prevádzkované osobami s dlhodobým (hlavným) pobytom v Rakúsku, považujú za vozidlá majúce trvalé stanovište v tejto krajine,“ dodala Baloghová. Do uplynutia tejto mesačnej lehoty musí byť teda vozidlo prihlásené v mieste bydliska v Rakúsku a zahraničné osvedčenie o evidencii i tabuľky s evidenčnými číslami odovzdané miestne príslušnému úradu. V opačnom prípade je polícia oprávnená tabuľky a osvedčenie odňať a vozidlo tak vyradiť z prevádzky úplne. Pre plynutie mesačnej lehoty nie je rozhodujúce, či vozidlo opustilo krajinu a bolo opätovne privezené, ale odkedy má majiteľ či držiteľ osvedčenia o evidencii vozidla pobyt v Rakúsku, a kedy bolo vozidlo po prvý krát dovezené. „Opakované výjazdy do zahraničia teda neznamenajú prerušenie a opätovný začiatok plynutia mesačnej lehoty,“ upozornila.

Jazda s vozidlom bez platného osvedčenia o evidencii je v Rakúsku považovaná za jeden z najťažších priestupkov a môže mať za následok finančný trest až do výšky 2 180 eur, v prípade jeho nevymožiteľnosti trest odňatia slobody až na šesť týždňov. V Rakúsku je možné prihlásiť do evidencie aj vozidlo prenajaté, zapožičané alebo kúpené na leasing v inej členskej krajine EÚ. Predpokladom je však vždy skutočnosť, že nájomca má svoje hlavné bydlisko alebo sídlo na území Rakúska.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
PRAVDA: Peniaze vodární tečú manažérovi z KDH
<< predchádzajúci článok
Od stredy do soboty budú fašiangovať gajdoši v Malej Lehote

Za nesprávnu evidenciu auta v Rakúsku hrozia vysoké pokuty - diskusné fórum čitateľov

mozu ma fajcit26.2. 19:36:10