Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

21. júna 2018

Za rôznorodosťou priezvisk v Tovarníkoch sú aktivity rodu Stummerovcov



Na archívnej snímke kaštieľ v obci Tovarníky 5. mája 2018.



Zdieľať
Na archívnej snímke kaštieľ v obci Tovarníky 5. mája 2018. Foto: TASR - Henrich Mišovič
Nitra 21. júna (TASR) – Na Slovensku existujú regióny, v ktorých vďaka silným rodom alebo populárnym povolaniam, z ktorých sa časom stali mená rodín, dominujú jedno či dve priezviská.


V Kolíňanoch v okrese Nitra napríklad ľudia s menom Balkó tvoria takmer desať percent obyvateľov obce. V obci Tovarníky i v neďalekých Topoľčanoch došlo vďaka podnikateľským aktivitám šľachtického rodu Stummerovcov k opačnej situácii. Jednoznačne tu nedominuje žiadne priezvisko, zato je tu možné objaviť mená, vďaka ktorým sa dá usudzovať, že sa sem v istom období sťahovali ľudia zo všetkých kútov Slovenska i spoza rieky Moravy.

Do kaštieľa v Tovarníkoch prišli Stummerovci v 19. storočí. Priniesli sem cukrovarnícku výrobu, úzkokoľajnú železnicu i rozvoj poľnohospodárstva. V priebehu necelého storočia vtlačili obci svoju pečať a ovplyvnili jej ďalší rozvoj. Vplyvní priemyselníci vybudovali v obci veľký cukrovar, zakladali statky a majery, rozvinula sa tu ťažba a spracovanie dreva, liehovarníctvo a pivovarníctvo.

Podľa starostu Tovarník Mariána Nováčika dnes v obci výrazne nedominuje žiadne priezvisko. Nie je vylúčené, že je to spôsobené práve podnikateľskými aktivitami Stummerovcov, ktorí dávali prácu nielen ľuďom v Tovarníkoch, ale aj v susedných Topoľčanoch a okolitých obciach. „Potrebovali na svojich majetkoch veľa robotníkov, ale aj špecialistov. V tom čase sa obyvateľmi našej obce i neďalekých dedín stali prisťahovalci, ktorí sem prišli z celého Slovenska,“ vysvetlil Nováčik.

V Tovarníkoch i v Topoľčanoch tak nie je problém nájsť priezviská, ktoré naznačujú pôvod ich nositeľov. Sú medzi nimi napríklad Rusňák, Lipták, Oravec i Turček. Podľa Nováčika bolo nemálo prisťahovalcov aj spoza rieky Moravy. „Pre svoj veľký cukrovar potrebovali odborníkov z oblastí, kde bol tento typ výroby už rozvinutý. A veľa ich prichádzalo práve z Moravy a z Čiech,“ vysvetlil Nováčik.

Identifikovať mená ľudí, ktorí prišli pracovať do tovarníckeho cukrovaru od našich západných susedov, sa dnes presne nedá. Je však pravdou, že najpočetnejším priezviskom v Tovarníkoch je Grman. Ide o meno, ktoré sa pomerne často objavuje na Morave, ale aj v stredných, južných a západných Čechách. Nositelia tohto priezviska žijú napríklad v Hodoníne, Vsetíne, Karvinej, v Pardubiciach, Čáslavy a v ďalších mestách a obciach za riekou Moravou.

Práve Grmanovci sú pomerne častým priezviskom aj v okolí Topoľčian, kde mali Stummerovci svoje majetky, na ktoré prichádzali pracovať odborníci z Čiech. Podľa niekdajšieho portálu NašeObce.sk, ktorý zbieral štatistické údaje o obciach, sa toto meno vyskytuje v Tovarníkoch jedenásťkrát a v susedných Topoľčanoch viac ako stokrát. Podľa publikácie Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku od Petra Ďurča žijú aj v okolitých obciach, napríklad v Bojnej, Kuzmiciach či Tesároch.

Či ide naozaj o potomkov niekdajších cukrovarníkov z Čiech nie je možné bez podrobného výskumu potvrdiť. Podľa Nováčika je však veľmi pravdepodobné, že za veľkou rôznorodosťou priezvisk, nielen v Tovarníkoch, ale aj v ich okolí, môžu stáť práve podnikateľské aktivity barónov a priemyselníkov z rodu Stummerovcov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na Kuchajde sa v sobotu začína novomestské kultúrne leto
<< predchádzajúci článok
SLOVENČINA: Hovorím o svojom či mojom mieste?