Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. júla 2011

Za útokom na colnicu v Kosove stál tamojší mafiánZa stredajším ozbrojeným útokom na colnicu na srbsko-kosovskej hranici stojí boss tamojšieho podsvetia. Tvrdí to srbská tajná služba, ktorej zistenia v piatok publikovali srbské médiá. ...Zdieľať
napatie na hraniciach medzi srbskom a k BELEHRAD 30. júla (WEBNOVINY) - Za stredajším ozbrojeným útokom na colnicu na srbsko-kosovskej hranici stojí boss tamojšieho podsvetia.


Tvrdí to srbská tajná služba, ktorej zistenia v piatok publikovali srbské médiá. Podľa nich mafián srbského pôvodu inicioval útok na hraničný priechod Jarinje s cieľom vyjadriť nesúhlas s rozmiestnením albánskych colníkov.

Šéf tamojšieho podsvetia totiž cez hranice pašuje drogy a ďalší tovar, ktorý by bol prípadnou personálnou zmenou na priechodov v potenciálnom ohrození. Boss je známou tvárou aj pre srbskú políciu, ktorá ho v roku 2003 zatkla za pašovanie drog a krádež auta.

OBRAZOM: Hraničný priechod Jarinje ničili extrémisti


Napätie na severnej hranici Kosovo so Srbskom upokojil až štvrtkový príchod síl Severoatlantickej aliancie v Kosove (KFOR), ktoré prevzali kontrolu nad hraničným priechodom Jarinje. Stalo sa tak v reakcii na udalosti zo stredajšej noci, keď maskovaní etnickí Srbi zaútočili na budovu priechodu a donútili 25 kosovských policajtov k úteku. Incident bol ďalším pokračovaním aktuálneho napätie medzi Belehradom a bývalou juhosrbskou provinciou Kosovo.

Napätie podnietil júlový zákaz dovozu srbských výrobkov do Kosova, ktorým reagovala Priština na srbské odmietanie kosovských colných pečiatok. Srbský zákaz je však v platnosti už od februára 2008, kedy Kosovčania jednostranne vyhlásili nezávislosť od vlády v Belehrade. Srbsko je jedným z najväčších exportérov tovaru do Kosova, kam ročne prichádzajú položky v celkovej hodnote 260 miliónov eur - v rámci potravín dosahuje srbský podiel v Kosove až 90 percent.

VIDEO: Konflikt na hraničnom priechode Jarinje

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nelegálne pohrebisko psov v Zlatých Moravciach rieši polícia
<< predchádzajúci článok
Snemovňa schválila zvýšenie dlhu USA, kríza ale trvá ďalej