Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. mája 2011

ZÁBORSKÁ: EK by sa mala zaoberať klonovaním zvieratEurópska komisia by sa mala podľa europoslankyne Anny Záborskej (KDH) zaoberať otázkou klonovania zvierat. "Treba dať jasný signál výrobcom potravín, že ...Zdieľať
europska komisia Sídlo Európskej komisie.Foto: lupa.czBRATISLAVA 11. mája (WEBNOVINY) - Európska komisia by sa mala podľa europoslankyne Anny Záborskej (KDH) zaoberať otázkou klonovania zvierat. "Treba dať jasný signál výrobcom potravín, že produkty z trpiacich zvierat na európsky trh nepatria," uviedla Záborská dnes pre agentúru SITA. Zároveň informovala, že klonovanie a nanotechnológie využívané pri výrobe potravín zatiaľ nebudú predmetom európskej regulácie. Návrh smernice o tzv. nových potravinách nakoniec Rada EÚ zamietla.


Podľa europoslankyne Anny Záborskej je to dobre, lebo Európska komisia vo svojom návrhu neriešila otázku prípustnosti potravín, pri ktorých výrobe bolo použité klonovanie. V dohodovacom konaní tak Európsky parlament stál na strane spotrebiteľov, zatiaľ čo Rada EÚ obhajovala záujmy podnikateľského sektora. V dnešnej rozprave k tomuto bodu slovenská europoslankyňa upozornila na utrpenie zvierat pri klonovaní.

Slávna ovca Dolly podľa Záborskej zahynula predčasne. "Bola však celebritou, takže netrpela - veterinár jej dal smrteľnú dávku anestetík. Lenže Dolly nebola prvým ani posledným klonovaným zvieraťom. Desaťtisíce ďalších pokusov sa končia neúspechom. Deformované plody s nadmerne veľkými orgánmi umierajú v materniciach pokusných zvierat, iné sa rodia mŕtve.

Ďalšie zahynú len pár dní po narodení, niekedy až dvakrát väčšie, než by mali byť. Klonovanie je pre zvieratá horším týraním, než malé klietky, či transport v kamióne bez vody. Preto zákaz predaja klonovaných zvierat a ich potomstva patrí do smernice o nových potravinách," vyhlásila.

Definitívne zamietnutie textu, ktorý navrhla Európska komisia, znamená, že celý proces sa začína odznova a Komisia bude musieť predložiť do Parlamentu nový návrh.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SPP - distribúcia so stabilnými finančnými výsledkami
<< predchádzajúci článok
Činnosť NDS preverí podľa Radičovej kontrola Úradu vlády SR

ZÁBORSKÁ: EK by sa mala zaoberať klonovaním zvierat - diskusné fórum čitateľov