24hod.sk    Gala    Hudba

13. decembra 2020

Začal festival Dobre doma, hovorí o probléme ľudí bez domovaFestival odštartovala Katarína Zagorski.Zdieľať
Začal festival Dobre doma, hovorí o probléme ľudí bez domova

V nedeľu sa začal 7. ročník festivalu Doma dobre. Jeho organizátori prisľúbili doposiaľ najpestrejší program online formou. Z hudobníkov vystúpia Dorota Nvotová, Fero Király, Funny Fellows s hosťami a Ivan Šiller. Súčasťou podujatia s cieľom upozorniť na skutočné problémy ľudí bez domova, pre ktorých je zima kritickým obdobím, sú i tanec, literatúra a debaty. Festival môžu záujemcovia sledovať od 14.00 h v livestreame na YouTube a stránke festivalu Pohoda a Depaul Slovensko na sociálnej sieti.

 Festival je podľa jeho slov aj výzvou na podporu aktivít najväčšej nízkoprahovej nocľahárne v strednej Európe, ktorá v tomto roku oslavuje 15 rokov od svojho vzniku. Ľudia z nocľahárne sv. Vincenta de Paul majú jednoduché prianie: "Ako organizácia máme na naše výročie spolu s ľuďmi bez domova jediné želanie – prežiť túto zimu."

Festival odštartovala Katarína Zagorski. V rámci "Kilometrového tanca" previedla divákov každodennou cestou ľudí bez domova do nocľahárne z najbližšej zastávky MHD. Po nej vystúpili Dorota Nvotová spolu s Mariánom Slávkom a austrálskym basgitaristom Marcusom Dengateom. Nvotová odprezentovala časť z pripravovaného albumu Ten, ako aj piesne, ktoré napísala v spolupráci s Milanom Lasicom.

V sprchách nocľahárne Fero Király predviedol diela Philipa Glassa, Robo Roth zasa zarecituje Punkové verše. Medzi posteľami klientov nocľahárne vystúpi Katarzia s piesňami z Antigony. V programe nechýba debata Zuzany Hanzelovej o problémoch ľudí bez domova s riaditeľom Depaul Slovensko Jozefom Kákošom. "Následne zahrá Ivan Šiller v online premiére piesne Mariána Vargu, ktoré zložil ešte ako žiak základnej umeleckej školy."

V závere koncertu sa predstavia Funny Fellows so skladbami z nového albumu Kto sa nehrá, z kola von. Zhudobnené texty z rovnomennej zbierky básní Tomáša Janovica zaspievajú Csongor Kassai, Helena Krajčiová a ďalší hostia.


   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/zacal-festival-dobre-doma-hovori-o-probleme-ludi-bez-domova-cl746824.html