Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

16. júna 2011

Začal sa festival Bratislavského bábkového divadlaV Bratislavskom bábkovom divadle, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, sa oddnes do nedele uskutoční 4. ročník medzinárodného ...Zdieľať
babkove divadlo Ilustračné foto SITA/Dušan HeinBRATISLAVA 16. júna (WEBNOVINY) - V Bratislavskom bábkovom divadle, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, sa oddnes do nedele uskutoční 4. ročník medzinárodného festivalu Bratislavského bábkového divadla. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa kraja Iveta Tyšlerová. Festival sa koná od roku 2005 každý druhý rok. Tento ročník je podľa riaditeľa divadla Jána Brtiša venovaný tvorbe bratov Grimmovcov. V tomto roku si totiž kultúrny svet pripomenie 225. výročie narodenia Wilhelma Grimma (1786-1859), ktorý spolu so svojím bratom Jacobom Grimmom (1785-1863) patria medzi najvýznamnejších zberateľov ľudových rozprávok – v nemeckom, aj celosvetovom kontexte.


Cieľom festivalu je sprostredkovanie stretnutia divadelníkov z celej Európy a prezentovanie ich tvorby inšpirovanej géniom bratov Grimmovcov. Dramaturgia festivalu mala k dispozícii 28 ponúk z 21 divadiel z celej Európy. Po selekcii jednotlivých ponúk, kde sa hodnotila originalita spracovania rozprávkových motívov, ale aj zabezpečenie rôznorodosti zúčastnených štátov, sa do výberu dostali Česko, Maďarsko, Nemecko, Slovinsko, Bosna a Hercegovina, Rusko, Taliansko a Slovensko. Dnes sa začal 4. ročník medzinárodného festivalu Bratislavského bábkového divadla, pri jeho otvorení nechýbal ani predseda BSK Pavol Frešo.Foto: SITANa predošlých ročníkoch vystúpili renomované bábkové divadlá zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska, Rakúska, Ukrajiny a Talianska.

Súčasťou hlavného programu – prehliadky predstavení na javisku divadla, budú aj predstavenia typu „škôlkohra“ uvádzané v parku oproti divadlu. V rámci "off programu" pripravia organizátori niekoľko zaujímavých aktivít a neobvyklých ponúk divákom i účastníkom festivalu – ustanovenie detskej poroty, alebo „kritickej“ poroty. Informácie o festivalovom dianí budú mať účastníci sprístupnené aj prostredníctvom dvojjazyčných Festivalových novín. Pred začiatkom predstavení ponúknu detským divákom dramatizované čítanie neznámych, či menej známych krátkych príbehov zo zbierok bratov Grimmovcov. Pre zahraničných účastníkov je pripravený výjazd do okolia Bratislavy, kde môžu spoznať zaujímavé historické miesta regiónu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Herec Sean Bean pri obrane svojej priateľky utrpel zranenia
<< predchádzajúci článok
Alena Šeredová a Gianluigi Buffon sa zosobášili