Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. augusta 2010

Začala sa výstavba R4 Košice - MilhosťPoklopaním základného kameňa, za účasti predstaviteľov Vlády SR a zástupcov NDS, sa v piatok oficiálne začala výstavba vyše 14 kilometrov dlhého ...Zdieľať
cesta Ilustračné foto SITA/Marián Angelovič KECHNEC/KOŠICE 27. augusta (WEBNOVINY) - Poklopaním základného kameňa, za účasti predstaviteľov Vlády SR a zástupcov NDS, sa v piatok oficiálne začala výstavba vyše 14 kilometrov dlhého úseku rýchlostnej cesty R4 Košice- Milhosť, ktorý spojí - Košice s maďarskou hranicou. Výstavbu za takmer 78 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty realizuje spoločnosť Skanska SK, a.s., ktorá uspela vo verejnej súťaži s najnižšou ponukou. Práce na výstavbe majú ukončiť do januára 2013.


Na spomínanom úseku R4 bude 14 mostných objektov, dve mimoúrovňové križovatky a takmer dva kilometre protihlukových stien. Rýchlostná komunikácia povedie cez katastre obcí Šebastovce, Valaliky, Haniska, Sokoľany, Seňa, Kechnec, Perín a Milhosť, pričom v Kechneci pôjde cez priemyselnú zónu. Dobudovanie dopravnej infraštruktúry na východe Slovenska zvýši atraktivitu celého regiónu i z pohľadu investorov.

Premiérka Iveta Radičová ocenila, že spoločnosť Skanska, ktorá vyhrala verejnú súťaž, požadovala v ponuke o takmer 40 mil. eur menej ako bola predpokladaná hodnota zákazky vo výške okolo 117 mil. eur bez dane. Vyslovila nádej, že dodávateľ dodrží aj sľúbený termín dokončenia stavby do 30 mesiacov.

Navrhovaná rýchlostná cesta R4 Košice - Milhosť je súčasťou základného komunikačného systému Slovenskej republiky a je zaradená do siete diaľnic a rýchlostných ciest SR pod označením R4. Zároveň patrí do medzinárodného koridoru v smere od poľského mesta Rzeszow cez Košice, maďarský Debrecen až po Oradeu v Rumunsku. Ako pri otvorení cesty povedal minister dopravy Ján Figeľ, rokovať bude s poľskými i maďarskými kolegami, aby aj oni začali plynulo budovať rýchlostnú cestu Via Baltica, ktorá má viesť od Baltického až po Čierne more v Rumunsku a Stredozemné more v Grécku.

Minister ďalej uviedol, že význam cesty spočíva nielen v tom, že skvalitní prepojenie medzi Košicami a priemyselným parkom v Kechneci, ale umožní aj napojenie na celoeurópsku diaľničnú sieť cez Maďarsko, kde je vybudovaná diaľnica až po Miškolc. Slovenská vláda chce rokovať s maďarskou stranou, aby urýchlila práce na výstavbe novej rýchlostnej cesty medzi Miškolcom a slovensko-maďarskou hranicou.

Predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa v tejto súvislosti uviedol, že sa plní to, o čo sa východniari usilovali plných desať rokov. Podľa jeho názoru táto cesta prispeje k rozvoju Košického samosprávneho kraja, môže prilákať na východ ďalších nových investorov, ktorí vytvoria nové pracovné príležitosti.

Výstavbou rýchlocesty nie sú nadšení obyvatelia mestskej časti Šebastovce, pre ktorou cesta končí a prejde do dvojprúdovej. Neskrývajú obavy, čo prinesie zvýšená intenzita tranzitu cez obec. Začali spisovať petíciu, aby sa urýchlene začala budovať cesta R-2 v smere od Košíc, ktorá sa napája na cestu R-4. Jej súčasťou má byť aj obchvat Lastovičie.

Trasa R4 zasiahne do okolitej prírody len minimálne, na biotopy národného významu nebude mať podstatný vplyv. Nezasahuje do žiadneho chráneného územia, prírodnej rezervácie alebo národného parku, ani ochranného pásma územia osobitne chránených podľa Zákona o ochrane prírody. V blízkosti dotknutého územia sa nenachádzajú evidované kultúrne pamiatky, dominanty krajiny a významné krajinné prvky.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Týraným zvieratám pomôžu aj tváre šoubiznisu
<< predchádzajúci článok
Naši poľnohospodári pozerajú po mongolskom trhu