Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. decembra 2018

Začali súdiť mužov obvinených z krvavého útoku na reštauráciu v Dháke



Policajti hliadkujú v nedeľu 3. júla 2016 v okolí reštaurácie Holey Artisan Bakery v Gulšáne, diplomatickej štvrti Dháky, ktorá sa stala terčom teroristického útoku v piatok 1. júla 2016. Archívne foto.



Zdieľať
Policajti hliadkujú v nedeľu 3. júla 2016 v okolí reštaurácie Holey Artisan Bakery v Gulšáne, diplomatickej štvrti Dháky, ktorá sa stala terčom teroristického útoku v piatok 1. júla 2016. Archívne foto. Foto: TASR/AP
Dháka 4. decembra (TASR) - Špecializovaný tribunál v bangladéšskej metropole Dháka začal pojednávať v prípade predvlaňajšieho útoku na jednu z miestnych reštaurácií, pri ktorom bolo usmrtených 22 ľudí vrátane 17 cudzincov. Obvinených z podielu na tomto zločine je osem údajných militantných islamistov, informovala v utorok tlačová agentúra AP.


Súdny proces sa začal ešte v pondelok výpoveďou policajta, ktorý zasahoval na mieste útoku. Obžalovaní čelia rôznym obvineniam a v prípade usvedčenia im hrozí trest smrti.

Do reštaurácie Holey Artisan Bakery vtrhlo 1. júla 2016 päť mladých mužov, ktorí zajali hostí ako rukojemníkov. Dvadsať z nich vrátane 17 cudzincov pochádzajúcich z Japonska, Talianska a Indie prišlo o život. Neskôr podľahli zraneniam taktiež dvaja príslušníci bezpečnostných zložiek. Rukojemnícka dráma sa skončila po 12 hodinách, keď útočníkov zlikvidovala špeciálna jednotka.

Policajné vyšetrovanie identifikovalo 22 osôb, ktoré sa na tomto útoku podieľali. Z nich nakoniec súdia len ôsmich - šiesti sa už nachádzajú za mrežami a ďalší dvaja sú na úteku. Piatich zabili na mieste útoku, zatiaľ čo zvyšní zahynuli neskôr pri viacerých zásahoch v rôznych častiach Bangladéša.

Tribunál určil piatich advokátov, ktorí majú zastupovať šiestich zadržaných mužov. Na ich obhajobu totiž predtým nepristúpil žiadny právnik.

K uvedenému útoku sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS), bangladéšska vláda to však spochybnila s tým, že zodpovedným je v skutočnosti miestne militantné zoskupenie Džamáatul Mudžáhidín Bangladéš. Tá istá skupina mala stáť aj za ďalšími útokmi v Bangladéši, ktorých terčmi boli jednotlivci vnímaní ako nepriatelia radikálneho islamu. Vláda trvá na tom, že IS v Bangladéši nepôsobí.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kvôli smernici NIS hrozí viacerým firmám pokuta do 300.000 eur
<< predchádzajúci článok
J. Marosz chce zvýšiť financie na cesty I. triedy o 40 miliónov eur