Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. apríla 2006

Začalo sa zasadnutie irackého parlamentu



Iracký parlament v sobotu odštartoval proces zostavovania novej vlády. Parlament sa v sobotu stretol po druhýkrát od decembrových volieb s nádejou, že sa mu podarí vytvoriť vládu národnej jednoty ...



Zdieľať

BAGDAD 22. apríla (WN/SITA/AP/AFP) - Iracký parlament v sobotu odštartoval proces zostavovania novej vlády. Parlament sa v sobotu stretol po druhýkrát od decembrových volieb s nádejou, že sa mu podarí vytvoriť vládu národnej jednoty krátko po nominovaní spoločného kandidáta na premiéra.
Hovorca parlamentu otvoril druhú schôdzu poobede v prísne stráženej Zelenej zóne v centre Bagdadu. Zasadnutie bolo tento týždeň už dvakrát preložené pre spor medzi poslancami v súvislosti s obsadením postu šéfa parlamentu. Šiitský poslanec Rídha Džauad Takí pred zasadnutím povedal, že všetky strany súhlasili s dohodou o najvyšších funkciách, o ktorých sa má parlamente v sobotu hlasovať. Podľa neho tak Kurd Džalál Talabání ostane prezidentom aj v druhom volebnom období spolu so svojimi námestníkmi sunnitom Tarikom al-Hašímím a šiitom Adílom Abdul-Mahdím. Sunnitský arab Mahmúd al-Mašhadání sa stane predsedom parlamentu a jeho dvoma zástupcami budú šiit Chálid al-Attijáh a Kurd Aríf Tajfúr.

Vedenie najväčšej politickej formácie irackých šiitov, Zjednotenej irackej aliancie, v sobotu rozhodlo o nominácii svojho podpredsedu Džaváda al-Malíkího na post irackého premiéra. "Politické vedenie aliancie na dnešnom stretnutí schválilo kandidatúru Džaváda al-Malíkího na post premiéra," vyhlásil vodca aliancie a predseda najsilnejšej strany tohto bloku, Najvyššej rady islamskej revolúcie v Iraku, Abdel Azíz al-Hakím.

O rozhodnutí nominovať al-Malíkího už v piatok vopred informoval hovorca aliancie. Jeho nomináciu vzápätí podporili aj politickí reprezentanti irackých sunnitov. Aliancia doteraz presadzovala na post premiéra súčasného šéfa irackej vlády Ibrahíma al-Džaafarího, proti jeho nominácii sa však ostro stavali sunniti, Kurdi aj časť šiitov.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podľa súkromných lekárov je štrajk zle načasovaný
<< predchádzajúci článok
Výbuchy v dvoch ukrajinských supermarketoch