Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. decembra 2020

Záchranári si želajú, aby ľudia nepoužívali žiadnu pyrotechniku. Sme preťažení, vraviaZáchranári zo Zdravotnej záchrannej služby (ZZS) apelujú na ľudí, aby pri používaní pyrotechniky dbali na prevenciu. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa Operačného strediska ZSS Alena ...Zdieľať
gettyimages 526977445 676x426 30.12.2020  - Záchranári zo Zdravotnej záchrannej služby (ZZS) apelujú na ľudí, aby pri používaní pyrotechniky dbali na prevenciu. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa Operačného strediska ZSS Alena Krčová.

Ak ľudia chcú počas silvestrovských osláv používať pyrotechniku, mali by podľa Krčovej kupovať overenú a certifikovanú zábavnú pyrotechniku s návodom na použitie, ktorej dátum spotreby ešte neexpiroval.

 

Deťom do rúk nepatrí


Záchranári varujú pred používaním podomácky vyrobenej, poškodenej či zlyhanej pyrotechniky. Hazardovaním so životom je aj jej odpaľovanie pod vplyvom alkoholu alebo drog. Pyrotechnika podľa hovorkyne nepatrí do rúk deťom.

„Na tiesňovej linke 155 nie sme fanúšikmi žiadnej pyrotechniky. V kontexte pandémie, plných nemocníc a unavených zdravotníkov by sme boli najradšej, keby sa ľudia zdržali akéhokoľvek používania pyrotechniky. Sme preťažení, netreba nám pridávať ďalšiu prácu,” uviedla Krčová.

Počas silvestrovskej noci na prelome rokov 2019 a 2020 sa pri neopatrnej manipulácii so zábavnou pyrotechnikou na celom Slovensku zranilo 27 ľudí, našťastie bez fatálnych následkov.

 

 

Otravy alkoholom


Pri popáleninách je podľa záchranárov potrebné rýchlo a dostatočne dlho (aspoň 20 minút) chladiť postihnuté miesto. Na ochladenie je vhodná tečúca voda.

Ak nie je k dispozícii, na chladenie sa hodí aj minerálka či ovievanie. Ak ide o popáleniny väčšieho rozsahu, je potrebné zavolať na linku tiesňového volania 155 alebo vyhľadať lekársku pomoc.

Počas Silvestra dochádza často aj k otravám alkoholom. Počas posledných novoročných osláv vyslali operátori tiesňovej linky 155 záchranárov k 57 prípadom ťažkej otravy alkoholom, z toho bolo päť detí.

Najmladším pacientom bol len 11-ročný chlapec, ktorý na rodinnej oslave pil alkohol a upadol do bezvedomia.

 

 

Pomoc na tiesňovej linke


Pri ľahšej forme otravy je ideálne vyspať sa, piť veľa tekutín a pomôže aj pohyb na čerstvom vzduchu.

Pri ťažšej forme otravy alkoholom je potrebné uložiť osobu do bočnej stabilizovanej polohy, aby sa neudusila zvratkami a pravidelne ju kontrolovať.

V prípade, že sa nepreberá a má sťažené dýchanie, je potrebné zavolať linku tiesňového volania 155 a riadiť sa pokynmi operátora. Ak pacient nedýcha, je potrebné okamžite začať s oživovaním.

Ak volajúci neovláda postup oživovania, operátor tiesňovej linky mu pri postupe poradí.

Video môže zachrániť život

Bujaré oslavy na Silvestra napríklad na chatách sú potenciálnym zdrojom nebezpečenstva. Tento rok ich zrejme bude menej pre prísne pravidlá kvôli lockdownu. Na druhej strane však slovenské nemocnice  zažívajú nápor chorých na COVID-19 a sú preťažené. Ideálne je neprehnať to s alkoholom, dávať si pozor pri pohybe v prírode alebo vonku a vyhýbať sa manipulácii s pyrotechnikou. Ak už príde k úrazu, je dobré poznať zásady poskytnutia prvej pomoci. A práve tu je praktickým pomocníkom Youtube kanál SEPRP.

 

Nájdete na ňom napríklad návod, ako poskytnúť kardiopulmonálnu resuscitáciu v prípade, že príde k zastaveniu dýchania a srdca. Vo videu KPR vystupuje aj raper Separ. V jednom z najnovších videí zase vystupuje herec Štefan Kožka. Video s ním radí, ako poskytnúť prvú pomoc v prípade hypotermie, čiže podchladenia. No a pred Silvestrom sa určite oplatí pozrieť video o „zábavnej“ pyrotechnike, po ktorom si určite rozmyslíte zbytočné riskovanie pri odpaľovaní silvestrovského ohňostroja.


Zdroj: Webnoviny.sk - Záchranári si želajú, aby ľudia nepoužívali žiadnu pyrotechniku. Sme preťažení, vravia © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Chorvátsko zasiahli ďalšie dve zemetrasenia s magnitúdou 4,7 a 4,8
<< predchádzajúci článok
Video: Robert Fico povedal, že Igor Matovič musí tvrdo pykať za samovraždu Milana Lučanského

Záchranári si želajú, aby ľudia nepoužívali žiadnu pyrotechniku. Sme preťažení, vravia - diskusné fórum čitateľov