Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

01. apríla 2009

Začína sa 100-hodinový astronomický maratón v Starej Lesnej



Viac ako štyri dni budú od štvrtka vo dne i v noci otvorené dvere Astronomického ústavu (AsÚ) Slovenskej akadémie vied (SAV) v Starej Lesnej. Slovenskí astronómovia sa zapojili do celosvetového projektu ...



Zdieľať
POPRAD 1. apríla (WEBNOVINY) - Viac ako štyri dni budú od štvrtka vo dne i v noci otvorené dvere Astronomického ústavu (AsÚ) Slovenskej akadémie vied (SAV) v Starej Lesnej. Slovenskí astronómovia sa zapojili do celosvetového projektu 100 hodín astronómie. "Do projektu sa zapoja všetky astronomické pracoviská, popularizačné centrá, krúžky a astronomické organizácie na celom svete," povedal pre SITA vedúci stelárneho oddelenia AsÚ SAV v Starej Lesnej Drahomír Chochol. Hneď vo štvrtok budú môcť záujemcovia pozorovať Slnko. Dvere astronomického pracoviska v Starej Lesnej sa počas projektu nezatvoria ani v noci. "Kedykoľvek tu ktokoľvek príde, aj v noci, dvere budú otvorené," dodal Drahomír Chochol. Nočná obloha je podľa neho pre verejnosť zaujímavejšia, keďže je na nej možné pozorovať viac objektov ako mesiac, planéty či množstvo hviezd.


V piatok a v sobotu budú môcť záujemcovia na astronomickom pracovisku v Starej Lesnej sledovať vstupy a reportáže z najvýznamnejších svetových astronomických observatórií a riadiacich centier družicových observatórií. Tiež si budú môcť pozrieť jednotlivé pracoviská astronomického ústavu. V sobotu bude pre širokú verejnosť otvorené aj astronomické pracovisko SAV na Lomnickom štíte vo Vysokých Tatrách. Keďže to je závislé od prevádzky visutej lanovky, astronómovia na Lomnickom štíte sa budú verejnosti venovať od 10:00 do 15:00. V piatok a v sobotu bude pre verejnosť otvorené aj meteorologické pracovisko Geofyzikálneho ústavu SAV na Skalnatom plese.

V roku 2009 uplynie 400 rokov od prvého astronomického pozorovania ďalekohľadom Galileom Galileim. Medzinárodný rok astronómie (IYA) vyhlásila OSN vo forme rezolúcie. Cieľom IYA 2009 s ústrednou témou Vesmír, objavuj ho pre seba, je pomôcť obyvateľom Zeme uvedomiť si svoje miesto vo Vesmíre cez pozorovanie dennej a nočnej oblohy a získať tak osobný vnem krásy z jeho objavovania.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Odštartoval 3. ročník súťaže Orange Music Summer Challenge
<< predchádzajúci článok
Posledné mafiánske turné: V Košiciach aj s prekvapením!