Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. mája 2012

Začne sa najväčší proces v histórii ICTY, budú súdiť MladičaMedzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v utorok rozhodol, že proces s bývalým lídrom bosnianskosrbskej armády Ratkom Mladičom sa začne v stredu. Pôvodným termínom ...Zdieľať
ratko mladic HAAG 16. mája (WEBNOVINY) - Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v utorok rozhodol, že proces s bývalým lídrom bosnianskosrbskej armády Ratkom Mladičom sa začne v stredu.


Pôvodným termínom procesu bol 27. marec, súd však začiatok odložil v reakcii na požiadavky Mladičových právnych zástupcov, ktorí požadovali viac času na prípravu. ICTY zároveň v utorok zamietol žiadosť obhajoby o zmenu hlavného sudcu Alphonsa Orieho, ktorý je podľa Mladičových právnikov zaujatý.

Proces s Mladičom bude najväčším, akým sa kedy ICTY zaoberal. Bývalý generál je obvinený z 11 trestných činov vrátane genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Prokuratúra má takmer 28-tisíc dôkazných materiálov a predvolať plánuje viac ako 400 svedkov a odborníkov.

Generála dnes už neexistujúcej juhoslovanskej armády po 16 rokoch unikania zatkli v máji 2011 v srbskej dedine Lazarevo, kde sa ukrýval pod falošnou identitou Milorad Komadič.

Zločinov sa mal dopustiť počas krvavej vojny na Balkáne v rokoch 1992 až 1996. Medzi najzávažnejšie patrí takmer štvorročné obliehanie bosnianskej metropoly Sarajevo a masakra bosnianskych moslimov v Srebrenici.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nad Slovenskom sa zatiahnu mraky, miestami zaprší
<< predchádzajúci článok
Julija Tymošenková sa odmieta liečiť, opäť protestuje

Začne sa najväčší proces v histórii ICTY, budú súdiť Mladiča - diskusné fórum čitateľov