Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. mája 2017

Zahaleným moslimkám v Rakúsku toto leto ešte pokuty nehrozia



Turistky z arabských krajín, ktoré v priebehu tohtoročného leta navštívia Rakúsko, sa ešte nemusia obávať pokuty za plné zahalenie na verejnom priestranstve. Zákaz nosenia ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Viedeň 18. mája (TASR) - Turistky z arabských krajín, ktoré v priebehu tohtoročného leta navštívia Rakúsko, sa ešte nemusia obávať pokuty za plné zahalenie na verejnom priestranstve. Zákaz nosenia odevov zahaľujúcich tvár na verejnosti alebo rozdávania koránov, ktorý je súčasťou balíka integračných opatrení schválených v utorok večer rakúskym parlamentom, nadobudne totiž platnosť až 1. októbra.


Aj keď sa v texte zákona explicitne nespomínajú ani burka, ani nikáb, poslanci mali pri jeho schvaľovaní na mysli práve plné zahalenie využívané moslimkami.

Zákaz bude platiť aj vo verejnej i súkromnej autobusovej, koľajnicovej, teda i železničnej, leteckej a lodnej doprave. Všetky ženy, ktoré ho porušia, musia od 1. októbra rátať s pokutou až do 150 eur.

Rakúska vláda si pri príprave spomínaného balíka nezískala priazeň moslimskej komunity, ktorá nesúhlas vyjadrila už na februárovej demonštrácii. Plné zahalenie podľa odhadov využíva v krajine iba asi 150 moslimiek, v prípade ostatných ide o právo na sebaurčenie, tvrdili kritici.

Obavy z novej úpravy netajili ani predstavitelia sféry cestovného ruchu, ktorí sa obávajú straty imidžu krajiny a poklesu záujmu majetných arabských turistov.

Pred Rakúskom zaviedli podobné zákazy aj Francúzsko, Belgicko či Holandsko, kde sa to však nevzťahuje na všetky verejné priestranstvá. Rovnaké opatrenie je od roku 2016 v platnosti aj vo švajčiarskom Arabmi vyhľadávanom kantóne Ticino.

Súčasťou opatrení schválených v Rakúsku je aj povinnosť absolvovať tzv. integračný ročník, v rámci ktorého budú prijatí azylanti s perspektívou zotrvania navštevovať špeciálne jazykové a "hodnotové" kurzy. Osoby s nárokom na udelenie azylu majú navyše vykonávať neplatené verejnoprospešné práce ako prípravu pred vstupom na pracovný trh. Prípadné odmietnutie sa odrazí na poskytovaných sociálnych dávkach.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Indovia pašovali z Rakúska do Talianska 43 kilogramov makovíc
<< predchádzajúci článok
Časť opozície žiada neschváliť novelu o vyvlastňovaní, Érsek jej verí