Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. apríla 2011

Zahraničných výskumníkov odrádza od Slovenska papierovanie



Na štipendijný pobyt prichádza na Slovensko ročne len pol percenta zahraničných študentov. Komplikovaná situácia je aj v oblasti spolupráce vo výskume. Zástupca výkonnej ...



Zdieľať
vysoka skolatu v kosiciach Foto: SITA BRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) - Na štipendijný pobyt prichádza na Slovensko ročne len pol percenta zahraničných študentov. Komplikovaná situácia je aj v oblasti spolupráce vo výskume.


Zástupca výkonnej riaditeľky Slovenskej akademickej informačnej agentúry (SAIA) Michal Fedák hovorí o praktických problémoch, ktoré brzdia prílev výskumníkov spoza hraníc.

"Máme prípady, kde sa vysokokvalifikovaní ľudia nedostanú na územie Slovenska preto, lebo byrokratická záťaž cez ambasády a cez cudzinecké polície je bohužiaľ taká, že kým dostanú doklad, už im aj vyprší lehota, v rámci ktorej by sa mohli prihlasovať," povedal na dnešnej tlačovej konferencii Fedák.

Problém sa týka výskumníkov všeobecne, nielen štipendistov. Podporiť mobilitu výskumníkov a pomáhať odstraňovať súvisiace komplikácie má projekt EURAXESS a jeho servisné centrá v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Prešove a Žiline. Dôležitým aspektom je aj atraktívnosť nášho vysokoškolského prostredia či spôsob, akým školy propagujú svoje programy. "Naša atraktívnosť v zahraničí závisí aj od toto, či budú vysoké školy ponúkať študijné programy v cudzích jazykoch," poznamenal Fedák. K ambícii ministerstva školstva spoplatniť aj denné cudzojazyčné programy sa SAIA vyjadriť nechce.




Školy nemajú jasne stanovené pravidlá

Ešte stále možno povedať, že naši študenti sú v lepšej pozícii než zahraniční, ktorí prichádzajú na Slovensko. Podľa prieskumov absolvuje štúdium v zahraničí približne 10 percent absolventov vysokých škôl. Vláda si dala za cieľ umožniť zahraničné štúdium každému poslucháčovi, ktorý by mal o takýto pobyt záujem. Podľa Fedáka je to pozitívny, ale ambiciózny cieľ. Pripomína, že sa mnoho vysokoškolákov bojí vycestovať z obavy, že si budú musieť predlžovať štúdium, a tým za dokončenie vzdelania na Slovensku platiť.

"Na druhej strane niekedy nemajú istotu, či im budú tie pobyty uznané v domácej inštitúcii," konštatuje Fedák. Školy nemajú jasne stanovené pravidlá, podľa ktorých by mohli uznávať skúšky, ktoré študent absolvuje na zahraničnej škole. "Väčšinou je to na učiteľoch učiacich jednotlivý predmet, či tomu študentovi, ktorý bol na pobyte, uznajú napríklad matematiku za matematiku," dodal Fedák.


Nestabilná cieľová skupina

SAIA priznáva, že úlohu zohráva aj informovanosť našich študentov o ich možnostiach. SAIA organizuje informačné semináre a databáza štipendií a grantov je k dispozícii aj na jej webe. "Problém je ten, že študenti sú relatívne rýchlo sa meniaca cieľová skupina, pretože každých päť rokov sú to úplne noví ľudia, ktorí v živote nepočuli o SAIA, v živote nepočuli o možnosti štipendií a potom zistia v piatom ročníku, že niekam mohli ísť, ale už je príliš neskoro," dodal Fedák.

SAIA, n. o. je mimovládna nezisková organizácia, ktorá od roku 1990 svojimi programami a službami posilňuje občiansku spoločnosť a pomáha internacionalizácii vzdelávania a vedy na Slovensku. V januári 1992 sa SAIA zaregistrovala ako občianske združenie, ktoré sa neskôr transformovalo na neziskovú organizáciu poskytujúcu všeobecne prospešné služby.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Air Slovakia má nového konkurzného správcu
<< predchádzajúci článok
BULHARSKO: Štátna televízia BNT bude prepúšťať