Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. januára 2006

Zakázali lov so sokolmi - boja sa vtáčej chrípky



Kým ľudia v Ázii sa boja o život a existenciu v dôsledku šírenia vtáčej chrípky, arabskí šejkovia sa boja najmä o svoje poľovnícke sokoly.



Zdieľať
Tieto dravce sú totiž pre nich dôležitejšie ako luxusné autá Ferrari či švajčiarske hodinky. Pred niekoľkými dňami im však vláda v Abu Dabí pripravila nepríjemné prekvapenie - zakázala lov so sokolmi, a to práve na začiatku zimnej hlavnej sezóny. Obáva sa totiž, že by sa mohla vtáčia chrípka zavliecť aj do Spojených arabských emirátov.  

Zatiaľ, čo sa ľudia v Ázii boja o život a existenciu v dôsledku šírenia vtáčej chrípky, arabskí šejkovia sa boja najmä o svoje poľovnícke sokoly. Tieto dravce sú totiž pre nich dôležitejšie ako luxusné autá Ferrari či švajčiarske hodinky. Pred niekoľkými dňami im však vláda v Abu Dabí pripravila nepríjemné prekvapenie - zakázala lov so sokolmi, a to práve na začiatku zimnej hlavnej sezóny. Obáva sa totiž, že by sa mohla vtáčia chrípka zavliecť aj do Spojených arabských emirátov. Aby zabránili jej šíreniu, zakázali v Abu Dabí aj dovoz všetkých divých vtákov, predovšetkým sokolov. Zároveň nariadili povinnú registráciu všetkých domácich sokolov, čo však, samozrejme, nezaručuje, že sťahovavé sokoly zo Strednej Ázie túto bariéru neprekonajú. V Dubaji, Abu Dabí a v ďalších mestách zakázali konanie trhov s hydinou a začali sa prípravy na výstavbu karantén na veľkých letiskách.
Sokoliarska vášeň Arabov v Perzskom zálive je známa. Tieto dravé vtáky sú pre nich nielen symbolom slobody a hrdosti, ale aj pozostatkom ich kočovnej minulosti. Vtedy, ešte ako chudobní beduini, využívali sokoly na lov sťahovavých vtákov, aby sa dostali k mäsu. Poľovačky so sokolmi patria v tomto regióne k najvychytenejším spoločenským udalostiam. Hrdí šejkovia sprevádzaní desiatkami služobníkov sa zhromažďujú v púšti, kde z luxusných terénnych áut sledujú svojich miláčikov pri love. Účastníci poľovačky majú k dispozícii všetok luxus, supermodernú kuchyňu, ale aj dve pojazdné ošetrovne - jednu pre ľudí a druhú pre sokoly. O vtáky sa na zemi starajú tucty trénerov.
Asi 80 kilometrov od letiska v Abu Dabí existuje v púšti aj luxusná klinika pre sokoly vybavená najmodernejšími prístrojmi, ktorú vedie nemecká veterinárka Margit Müllerová. Za normálnych okolností v nej ročne ošetria až 4 000 sokolov. V emirátoch teraz vytvorili národný výbor proti tejto nákaze. Súčasťou opatrení sú aj laboratórne vyšetrenia vtákov na sokolej klinike. Denne tam vyšetria asi 1 000 vzoriek, ale v prípade potreby sú schopní toto množstvo aj zdvojnásobiť.

Na špeciálnej klinike pre sokoly denne vyšetria na prítomnosť vírusu vtáčej chrípky stovky týchto krásnych vtákov. Foto archív

(apl, Spiegel Online)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Gazprom znížil dodávky plynu Ukrajine
<< predchádzajúci článok
Prezident Gašparovič kritizoval úpadok mravov