Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. novembra 2007

Zákon by podľa obchodníkov likvidoval konkurenciu



Zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, o ktorom vládny kabinet minulý týždeň rokovanie prerušil, by ohrozoval pravidlá voľného trhu a likvidoval by konkurenciu a neriešil by ...



Zdieľať

BRATISLAVA 23. novembra (WEBNOVINY) - Zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, o ktorom vládny kabinet minulý týždeň rokovanie prerušil, by ohrozoval pravidlá voľného trhu a likvidoval by konkurenciu a neriešil by existujúce problémy a v žiadnom prípade by neviedol k zníženiu cien potravinových výrobkov. Uvádzajú to vo svojom stanovisku zástupcovia Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR (ZOCR), Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) a systému spotrebných družstiev Coop Jednota Slovensko. "Tento zákon má narušiť trhové podnikateľské a súťaživé prostredie. Má byť vlastne jedno, kam spotrebiteľ pôjde nakupovať, keď všetci obchodníci budú nakupovať za rovnakých podmienok," povedal na piatkovej tlačovej konferencii prezident ZOCR Pavol Konštiak.

Obchodníci zároveň argumentujú, že podobnú legislatívu, ktorá by výrazným spôsobom zasahovala do obchodných vzťahov, nepoznajú v žiadnej krajine Európskej únie. Upozorňujú pritom aj na skutočnosť, že návrh v predloženom znení sa týka všetkých podnikateľských subjektov a nielen obchodu. "Ide o závažný spoločenský a politický jav, ktorý môže ovplyvniť slobodu podnikania a úroveň cien, nárast ktorých v súvislosti so zavedením zákona do praxe nie je možné vylúčiť," uvádza sa v stanovisku uvedených inštitúcií.

Obchodníci preto oceňujú, že vláda rokovanie o návrhu na minulotýždňovom rokovaní prerušila. "Priznám sa, s tým som nepočítal. Predpokladáme, že sa k tým, ktorí rozhodujú o tom zákone, konečne dostali čísla a informácie aj z našej strany," povedal Konštiak s tým, že je pozitívne, že vláda požiada o stanovisko k tomuto zákonu aj Európsku komisiu. Tá podľa obchodníkov pritom presadzuje voľnú súťaž ako benefit pre zákazníka. "Toto stanovisko by malo byť záväzné pre nás pre všetkých a verím, že nikto nechce, aby sa ako pred štyrmi rokmi po prijatí podobného zákona po tlaku z Európskej únie musel rušiť," dodal Konštiak.

Zástupcovia obchodu sa už k téme návrhu zákona stretli aj s predsedom vlády Robertom Ficom. "Sme radi, že sme mohli odprezentovať aj stanoviská obchodníkov, že ten problém s nárastom cien potravín nespočíva na obchodníkoch, ale začína niekde úplne inde," povedal predseda Coop Jednota Slovensko Gabriel Csollár. Ako dodal, výsledkom stretnutia bolo, že sa vytvorili komisie pri rezortoch pôdohospodárstva a hospodárstva, ktorých cieľom bude analyzovať ceny poľnohospodárov a potravinárov na jednej strane a obchodníkov na strane druhej. "My ako jediný obchodný reťazec sme sa rozhodli poskytnúť všetky cenové informácie, aby sme dali jasný dôkaz, že naše marže a zisky nie sú neprimerané," uviedol Csollár.

Jednou z neprimeraných podmienok v obchodných vzťahoch má byť podľa navrhovaného zákona predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi za cenu nižšiu na náklady dodávateľa, ako je jeho výrobná alebo nákupná cena. Výnimkou má byť prípad, ak sa cena znížila na základe dohody medzi dodávateľom a odberateľom. Zákon má tiež zakázať neodôvodnené vrátenie tovaru odberateľom dodávateľovi na náklady dodávateľa, či stanovenie povinnosti neodôvodnenej výmeny dodaného tovaru na náklady dodávateľa. Ministerstvo tiež navrhuje, aby lehota na splnenie peňažného záväzku pri dodanom tovare s dátumom minimálnej trvanlivosti alebo spotreby nebola dlhšia ako 30 dní odo dňa doručenia faktúry za dodaný tovar. Zakázať sa má aj dodatočné znižovanie cien dodaného tovaru bez písomného zdôvodnenia a bez dohody na náklady dodávateľa. V prípade porušenia týchto ustanovení má hroziť predajcom pokuta do 10 mil. Sk.

Návrh zákona má obmedziť aj peňažné plnenie za zaradenie dodávateľa do registra dodávateľov u odberateľa, peňažné plnenie za zaradenie tovaru do evidencie výrobkov predávaných odberateľom a úhrada za prevádzku elektronických zariadení, ako aj peňažné plnenie za využitie distribučnej siete odberateľa. V obmedzenej výške má byť aj peňažné plnenie za umiestnenie tovaru dodávateľa na určitom mieste v prevádzkarni odberateľa bez toho, aby dodávateľ o určité umiestnenie tovaru požiadal, či peňažné alebo nepeňažné plnenie dodávateľa na obchodné aktivity odberateľa. Celková peňažná suma všetkých týchto plnení má byť obmedzená do výšky 3 % z ročných tržieb dodávateľa tovaru voči jednotlivému odberateľovi v kalendárnom roku.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štrajk francúzskych železničiarov sa končí
<< predchádzajúci článok
Fico doniesol do paláca návrh na odvolanie Jureňu