Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. septembra 2015

Zákon o tvorbe zákonov je v druhom čítaní



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 25. septembra (TASR) - Zabezpečiť aj účasť verejnosti na pripomienkovom konaní k návrhom zákonov. To je cieľom novej legislatívnej normy o tvorbe právnych predpisov a o Zbierke zákonov SR, ktorú dnes poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.


Takéto znenie sa však nepozdáva mimovládnej organizácii Via Iuris. Tá požadovala explicitnú formuláciu o tom, že sa pripomienkové konanie koná za účasti verejnosti. Navrhovala, aby právo podať pripomienky mala každá fyzická alebo právnická osoba.

Tento rozpor sa nepodarilo odstrániť, keďže ministerstvo spravodlivosti považuje za dostatočné zakotvenie povinnosti vykonať pripomienkové konanie na portáli tak, aby bola zabezpečená aj účasť verejnosti. Portál je súčasťou informačného systému verejnej správy Slov-Lex, ktorého správcom a prevádzkovateľom je rezort spravodlivosti.

Predkladaný zákon taktiež upravuje pravidlá pre uskutočnenie rozporových konaní so zástupcami verejnosti v prípade uplatnenia tzv. hromadnej pripomienky.

Predkladateľ vypracovaných právnych predpisov tak môže uskutočniť rozporové konanie so zástupcom verejnosti, ak nevyhovel pripomienke, ktorú uplatnil väčší počet fyzických alebo právnických osôb. Ak však predkladateľ nevyhovel hromadnej pripomienke, s ktorou sa stotožnilo aspoň 500 fyzických alebo právnických osôb, musí rozporové konanie so zástupcom verejnosti uskutočniť vždy.

Z pohľadu Via Iuris zákon nerieši dostatočne ani problematiku nepriamych noviel. Ide o zmeny zákonov v druhom čítaní v parlamente cez s nimi nesúvisiace zákony. Rovnako požadovala, aby sa do verejného pripomienkového konania dostali tiež návrhy, ktoré predkladajú poslanci alebo parlamentné výbory.

Verejnosti, ktorá pripomienkovala zákon o tvorbe právnych predpisov, vypracovaný ministerstvom spravodlivosti, sa napríklad nepáči absencia prísnejších pravidiel na zamedzenie zneužívania skrátených foriem legislatívnych konaní.

Pri všetkých uvedených pripomienkach ministerstvo upozorňuje na to, že súčasťou predmetného zákona nie je úprava rokovacieho poriadku parlamentu. Tú bude riešiť samostatný poslanecký návrh.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Spotrebiteľské spory sa majú riešiť aj pomocou mediácie
<< predchádzajúci článok
Jednoduchá spoločnosť na akcie má uľahčiť podnikanie malým firmám