Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. júla 2007

Zákon USA o bezvízovom styku pre SR možno už do dvoch týždňov



Americký kongresový zákon o bezvízovom styku medzi Spojenými štátmi americkými a novými členskými krajinami Európskej únie by mohol byť na svete do kongresových prázdnin, ktoré sa v USA ...



Zdieľať

BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) - Americký kongresový zákon o bezvízovom styku medzi Spojenými štátmi americkými a novými členskými krajinami Európskej únie by mohol byť na svete do kongresových prázdnin, ktoré sa v USA začínajú 5. augusta, pre agentúru SITA to uviedol veľvyslanec SR v USA Rastislav Káčer. Legislatívny proces sa dostáva do záverečnej fázy. Vo štvrtok po prvýkrát zasadol zmierovací výbor, ktorý sa snaží zladiť návrhy na bezvízový zákon oboch snemovní Kongresu USA. Vízový zákon je súčasťou rozsiahleho legislatívneho balíka, v ktorom je niekoľko kontroverzných častí, pripomenul Káčer a dodal, že ani jedna z nich sa netýka víz. Hrozí, že vďaka nim môže prezident George Bush vetovať legislatívny balík a tým aj jeho jednotlivé položky. Vedenia Demokratickej a Republikánskej strany sa snažia dohodnúť tak, aby sporné časti z návrhu vypadli. Nie sú žiadne záruky, že to tak aj bude, zdôraznil Káčer.

Pre Slovensko je výhodný návrh senátora Georgea Voinovicha, ktorý nekladie primárny dôraz na imigračné kritériá a počet zamietnutých žiadostí. Dôraz bol presunutý na komplexnejší systém kritérií zameraných predovšetkým na bezpečnosť krajiny. Slovensko je pre USA bezpečnou krajinou, ktoré ako budúci člen schengenského priestoru dokáže zabezpečiť vysoký štandard vlastnej vnútornej bezpečnosti. Voinovichov návrh bol vypracovaný v spolupráci s americkou vládou a odborníkmi na bezpečnostné otázky.

Horšou alternatívou pre SR je návrh kalifornskej senátorky Dianne Feinstein, ktorý môže prejsť zmierovacím procesom. Podľa senátorkinho návrhu nesmie počet zamietnutých žiadostí o víza v konkrétnej krajine prekročiť 10 %. Toto kritérium znevýhodňuje krajiny, ktoré sa pohybujú nad touto hranicou, čo je podľa štatistických údajov za prvých šesť mesiacov tohto roku prípad aj Slovenskej republiky. Káčer odhaduje, že v počte zamietnutých žiadostí o víza sa SR bude na konci tohto roka pohybovať tesne nad desiatimi percentami. "Ak by boli Feinsteinovej návrhy akceptované, základná filozofia zákona by sa zachovala, spôsobilo by to iba časové a technické komplikácie. Proces by sa natiahol o niekoľko mesiacov," uviedol Káčer.

Slovensko stále trvá na tom, že filozofia založená na desiatich percentách nie je dobrá, pretože sú oveľa presnejšie a prepracovanejšie metódy na posudzovanie žiadostí, ako je počet zamietnutých žiadostí, ktorá je veľmi subjektívna uviedol Káčer. "Systém posudzovania žiadostí o vízum je postavený tak, že vyvíja tlak na konzula, aby ku každému žiadateľovi pristupoval ako k potenciálnemu imigrantovi. Ten musí presvedčovať konzula, že sa imigrantom stať nechce. Pre konzula je lepšie byť opatrným a v prípade sporných prípadov systém favorizuje negatívne rozhodnutie," pripomenul Rastislav Káčer.

Slovensko by v prípade optimistického scenára mohlo prejsť na bezvízový režim s USA do jedného roka, domnieva sa Káčer. Vyžaduje si to však hladký priebeh legislatívneho procesu. To znamená, že zmierovací výbor sa musí dohodnúť do prázdnin, sporné časti z balíka vyhodiť a Kongres musí návrh schváliť do 5. augusta. Prezident ho potom musí podpísať do septembra a tým umožniť, aby vstúpil do zbierky zákonov.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podľa NBS môžeme v krátkom období očakávať rast cien bytov
<< predchádzajúci článok
Finančný sektor na Slovensku je podľa NBS stabilný