Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. marca 2023

Zákony, ktoré v parlamente neprešli sú kvalitné a pripravené pre druhú vládu, tvrdí HegerVládne zákony, ktoré v parlamente neprešli, sú podľa povereného premiéra Eduarda Hegera (Demokrati) ...Zdieľať
belgium_eu_summit_58745 676x451 24.3.2023 (SITA.sk) - Vládne zákony, ktoré v parlamente neprešli, sú podľa povereného premiéra Eduarda Hegera (Demokrati) kvalitné a sú pripravené pre budúcu vládu.

Balík zákonov


Ako povedal na brífingu počas dvojdňového samitu Európskej únie v Bruseli, neschvaľovanie zákonov je situácia, v ktorej sa nachádza menšinová vláda.

Ministrov vopred pripravoval na to, aby počítali s tým, že takýto scenár môže nastať. S blížiacim sa termínom predčasných volieb budú podľa neho poslanecké návrhy slúžiť skôr ako prezentácia tém a nebudú predkladané s tým, aby boli nevyhnutne schválené.

„Poslanci s tým aj počítajú,“ tvrdí Heger. Vo štvrtok neprešiel v pléne balík zákonov z dielne povereného ministra dopravy a tiež viacero poslaneckých noviel. Naopak, prešlo viacero opozičných návrhov vďaka podpore poslancov hnutia Sme rodina.

Novela školského zákona


Predseda vlády zdôraznil, že najdôležitejší zákon, ktorý má vláda momentálne v Národnej rade SR, je novela školského zákona.

„Je to zákon, ktorý je dôležitý aj z hľadiska míľniku Plánu obnovy, preto si ho strážime veľmi pozorne,“ povedal. Pripomenul, že o jeho podpore rokoval s bývalým ministrom školstva a podpredsedom strany Sloboda a Solidarita (SaS) Branislavom Gröhlingom a vo štvrtok na túto tému s Gröhlingom hovoril aj minister školstva Ján Horecký.

Dodal, že medzi rezortom školstva a SaS sa ešte „vylaďujú nejaké detaily“. Cieľom je nájsť podporu v parlamente pre tento zákon.

Plnenie záväzku


Slovensko podľa Hegera roky dostávalo od Európskej komisie „vysvedčenia“, že si neplní záväzky a chýbajú mu reformy.

„Pri Pláne obnovy Európska komisia povedala, keď chcete peniaze z Európskej únie, musíte tieto reformy zapracovať. My teraz len plníme záväzok, ktorý predchádzajúce vlády ignorovali,“ podčiarkol Heger.

Neschválenie novely školského zákona by podľa neho znamenalo ohrozenie plnenia Plánu obnovy a možnú stratu súvisiacich financií z EÚ.

Plán obnovy


Branislav Gröhling sa, naopak, vyjadril, že novela školského zákona ide svojím obsahom proti Plánu obnovy. Zároveň však hovorí, že SaS je otvorená dohode.

Rokovanie o novele školského zákona bolo v parlamente pôvodne naplánované na utorok. Minister Horecký však návrh stiahol s odôvodnením, že chce získať viac času na jeho podporu.


Zdroj: SITA.sk - Zákony, ktoré v parlamente neprešli sú kvalitné a pripravené pre druhú vládu, tvrdí Heger © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Španielsku vypukol lesný požiar a rýchlo sa šíri, stovky ľudí evakuovali (video)
<< predchádzajúci článok
Lídri sa v Bruseli stretli na samite Európskej rady, rokovali o podpore Ukrajiny i energetike