Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. apríla 2017

Zámer zlepšiť prístupnosť na školách a v zdravotníctve neprešiel



Ustanoviť zodpovednosť ministerstiev školstva a zdravotníctva za napĺňanie práva na prístupnosť v školstve a pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. To bolo ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Tomáš Halász
Bratislava 4. apríla (TASR) - Ustanoviť zodpovednosť ministerstiev školstva a zdravotníctva za napĺňanie práva na prístupnosť v školstve a pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. To bolo cieľom návrhu novely zákona organizácii činnosti vlády od poslancov OĽaNO-NOVA, ktorý dnes plénum Národnej rasy (NR) SR nepodporilo. Pod pojmom prístupnosť Obyčajní mysleli nielen fyzickú bezbariérovosť v zmysle prístupnosti stavieb, ale aj komunikačnú a informačnú prístupnosť pre osoby so zrakovým či sluchovým postihnutím, alebo osoby s inými špecifickými potrebami.


Poslanci OĽaNO-NOVA upozornili, že v správe vtedajšej verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej o výsledkoch prieskumu bezbariérového prístupu do budov škôl a bezbariérovosti v nich z októbra 2016 sa poukazuje na chýbajúci bezbariérový prístup, keď z 24 skúmaných škôl malo len deväť taký prístup, ktorý by vyhovoval aj osobám s obmedzenou schopnosťou pohybu. Čo sa týka bezbariérového pohybu vnútri budovy, túto požiadavku nespĺňala ani jedna zo skúmaných škôl, čiastočne bezbariérových bolo iba pár. "Chýbajúce zábradlia, orientačné tabule, úzke chodby, nedostatok bezbariérových sociálnych zariadení či vyhradených parkovacích miest sú len príklady opatrení, ktoré by každá škola mala spĺňať na to, aby v nej mohli študovať, resp. pracovať osoby so zdravotným postihnutím," tvrdia Obyčajní.

V novele zákona preto navrhovali, aby ministerstvo školstva vykonávalo svoju pôsobnosť aj plnením úloh v oblasti prístupnosti osôb so zdravotným postihnutím v školstve. "Prístupnosťou sa rozumie nielen fyzická prístupnosť, ale aj prístup k študijným materiálom v alternatívnych formách či počty asistentov," uviedli.

Dubovcová v správe zo septembra 2016 poukázala aj na nedostatky pri prístupe k zdravotnej starostlivosti. V nej sa síce potvrdilo, že väčšina nemocníc má vybudovaný bezbariérový prístup, nebol však prispôsobený pre osoby so zrakovým alebo sluchovým postihnutím. V nemocniciach chýbali orientačné tabule, bezbariérové sociálne zariadenia, chodby boli slabo osvetlené, vo výťahoch absentovali držadlá, stolička, zvuková signalizácia či hmatové označenie tlačidiel pre osoby so zrakovým postihnutím," tvrdia poslanci.

Preto predstavitelia OĽaNO-NOVA hovorili o potrebe zveriť kompetencie v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti vrátane prístupnosti pre osoby so zdravotným postihnutím do gescie ministerstva zdravotníctva, keďže je ústredným orgánom štátnej správy pre túto oblasť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
J. Lukáč z OĽaNO: Koalícia má dvojaký meter
<< predchádzajúci článok
Zala: Schengen nezrušil hranice, len nás dnes na nich nikto neotravuje