Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. januára 2014

Zamestnanca továrne odsúdili na doživotie za otravu knedličiek



Na doživotné väzenie odsúdil dnes čínsky súd muža za otrávenie mrazených knedličiek pred vyše šiestimi rokmi v továrni, kde pracoval. Spôsobil tak ochorenie štyrom čínskym a ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Peking 20. januára (TASR) - Na doživotné väzenie odsúdil dnes čínsky súd muža za otrávenie mrazených knedličiek pred vyše šiestimi rokmi v továrni, kde pracoval. Spôsobil tak ochorenie štyrom čínskym a deviatim japonským spotrebiteľom a ďalší nárast napätia medzi oboma krajinami. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.


Súd v severočínskom meste Š'-ťia-čuang uznal Lu Jüe-tchinga (39) za vinného z pridania nebezpečných látok do potraviny, uviedla to v správe čínska štátna tlačová agentúra Sinchua.

Lu, ktorý pracoval v potravinárskom podniku Tchien-jang, podľa súdnych dokumentov "dúfal, že pritiahne pozornosť svojich šéfov a tí mu zvýšia plat", keď vstrekne insekticídy do mrazených knedličiek. V období od októbra do decembra 2007 trikrát tajne vkĺzol do chladiarenského skladu, aby vykonal svoj zámer.

Po zverejnení správ o otravách najprv čínske bezpečnostné a inšpekčné orgány obviňovali Japonsko zo "sabotáže" a kontaminovania knedličiek.

Vyhlásenie rozsudku prišlo v čase zhoršovania vzťahov medzi dvoma najväčšími ázijskými ekonomikami. Napätie sa týka najmä sporu okolo skupiny ostrovov vo Východočínskom mori, na ktoré si nárokujú obe krajiny, a tiež minulomesačnej návštevy japonského premiéra Šinza Abeho v spornej svätyni na pamiatku vojnových obetí.

Čínska polícia zadržala Lu Jüe-tchinga v marci 2010. Muž sa k zločinu priznal počas súdneho procesu v júli 2013 a vyjadril ľútosť, že spôsobil ľuďom ochorenie.

Pri dnešnom vyhlasovaní verdiktu boli prítomní aj predstavitelia japonského veľvyslanectva v Pekingu.

Škandály okolo bezpečnosti potravín - od mliečnych výrobkov kontaminovaných chemickými látkami až po recyklovaný "použitý kuchynský olej" - trápia čínske firmy a poškodzujú dôveru zákazníkov v Číne aj v zahraniční.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
BRATISLAVA: Program Divadlo Aréna na február 2014
<< predchádzajúci článok
Snehové správy