Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. júla 2016

Zamestnávatelia budú uznávať digitálne zručnosti potvrdené vodičákom



Digitálne zručnosti budú potrebné pri výkone 90 % povolaní, ktoré v najbližších rokoch vzniknú. Zvyšovať schopnosť zamestnancov zvládať prácu s textom, ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Daniel Veselský
Bratislava 19. júla (TASR) – Digitálne zručnosti budú potrebné pri výkone 90 % povolaní, ktoré v najbližších rokoch vzniknú. Zvyšovať schopnosť zamestnancov zvládať prácu s textom, tabuľkami, prezentáciami či internetom je spoločným cieľom IT Asociácie Slovenska (ITAS), Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) a Slovenskej informatickej spoločnosti (SISp), ktoré podpísali memorandum k zvyšovaniu počítačovej gramotnosti. Overovať zručnosti uchádzačov chcú tzv. vodičským preukazom na počítače.


Chceme vedieť, na akej úrovni digitálnych zručností sa nachádzajú potenciálni uchádzači, respektíve aj naši zamestnanci. Chceme vedieť, aká je tá zručnosť a v prípade, že je nedostatočná pre dané pracovné miesto, chceme zjednať nápravu,“ uviedol prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Prezident ITAS Mário Lelovský je presvedčený, že ak sa digitálna transformácia spoločnosti a firiem uchopí dobre a ľudia budú na to pripravení, tak sa vytvorí viac pracovných miest, ako v dôsledku tohto trendu zanikne. „Podľa rôznych prieskumov sa dá očakávať, že až 35 % súčasných pracovných miest bude zrušených. Ale očakáva sa až 50-% nárast nových pracovných miest. Tieto nové pracovné miesta budú vyžadovať úplne iné kvalifikácie, ako to je dnes,“ zdôraznil.



Až 90 % z nich bude pritom podľa neho vyžadovať slušné až nadpriemerné znalosti IT, teda digitálne zručnosti. A to od automatizovaných liniek a skladovania po kancelárske zamestnania. Asociácia preto pripravila dva projekty, s ktorými sa obrátila na ministerstvá školstva a práce. IT akadémia má pomôcť zvýšiť prílev IT špecialistov a rezortu práce ponúkla projekt na rekvalifikáciu zle zamestnaných absolventov vysokých škôl, ktorí vyštudovali odbory neatraktívne pre zamestnávateľov.

Európska komisia vo svojom novom programe považuje digitálne zručnosti spolu s čitateľskou a matematickou gramotnosťou medzi základné zručnosti pre život. Takmer polovici Európanov však čiastočne chýbajú a 20 % osôb ich nemá vôbec.



Predseda SISp Milan Ftáčnik upozornil, že ľudia vo všeobecnosti nadhodnocujú svoje schopnosti a ich reálne ovládanie digitálnych technológií je omnoho nižšie než sebahodnotenie. Zároveň tým, že ľudia nedostatočne ovládajú tieto zručnosti, strácajú podľa neho týždenne až dve hodiny pracovného času.

Preto považuje za dôležité mať certifikované znalosti, pri ktorých možno odmerať stupeň ovládania digitálnych zručností. V Európe to za rovnakých pravidiel vo všetkých krajinách poskytuje európsky digitálny vodičský preukaz (ECDL). Na Slovensku ho vydáva práve Slovenská informatická spoločnosť. Od roku 2004 bolo vydaných 41.000 takýchto preukazov. „Zhruba tri štvrtiny urobia test na prvýkrát. Vydaný certifikát platí v celej Európe,“ doplnil Ftáčnik.

Zamestnávatelia sa teda formou memoranda zaviazali, že budú tento certifikát pri prijímaní zamestnancov uznávať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Streľba v Británii si vyžiadala troch mŕtvych
<< predchádzajúci článok
Nové Mesto Bratislava opäť finančne podporí školské športové projekty