Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. decembra 2018

Zamestnávatelia v priemysle vítajú zákon o celoživotnom vzdelávaní



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Bratislava 20. decembra (TASR) - Zamestnávatelia v priemysle vítajú pripravovaný zákon o celoživotnom vzdelávaní z dielne ministerstva školstva. Postupné zavedenie uznávania skúseností a výsledkov predchádzajúceho učenia umožní podľa nich získanie kvalifikácie, ktorá je požadovaná trhom práce i bez návratu do školského prostredia. Taktiež aj opätovné začlenenie jednotlivcov, ktorí príliš skoro vypadli zo vzdelávacieho systému. TASR o tom informovala Asociácia priemyselných zväzov (APZ).


"Celoživotné vzdelávanie je dôležitým faktorom úspešnosti človeka, ktorá sa zvyšuje aj budovaním kompetencií po ukončení formálneho vzdelávania, keďže veľká časť učenia sa deje práve mimo školského prostredia," tvrdí APZ. Zamestnávatelia v priemysle upozorňujú, že ak človek nadobudne vedomosti a zručnosti v rámci informálneho vzdelávania (mimo školy), napríklad počas dlhoročnej praxe v zamestnaní, v súčasnosti nie je na Slovensku spôsob, ako mu takúto kvalifikáciu oficiálne uznať.

"Zákon môže byť priniesť absolventom vysokých škôl skorší a intenzívnejší styk s praxou. Študent môže po ukončení bakalára pracovať a nadobudnuté zručnosti a vedomosti u zamestnávateľa mu môžu byť uznané ako ďalšia kvalifikácia i bez toho, aby strávil ďalšie dva roky v škole," uviedla APZ. Ako podotkla, v krajinách OECD pokračuje na magisterskom stupni okolo 37 percent vysokoškolákov, na Slovensku je to takmer 82 percent.

Celoživotné vzdelávanie ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) považuje za kľúčové pre 21. storočie. "Pred nami je prijatie nového zákona o celoživotnom vzdelávaní a definovanie celkovej stratégie ministerstva školstva v oblasti celoživotného vzdelávania, ktoré budú reflektovať tieto nastúpené zmeny," povedala koncom novembra. Lubyová priblížila, že okrem toho ministerstvo školstva v spolupráci s OECD začne pracovať na národnej stratégii pre zručnosti, ktorá prinesie nové prístupy k riešeniu komplexných problémov v oblasti zručností a pomôže účinnejšie navrhovať, plánovať a vykonávať politiky na národnej úrovni.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rozhodnutie o tom, či Marianovi K. sprísnia väzbu, padne popoludní
<< predchádzajúci článok
Masarykova univerzita udelí Veľkú zlatú medailu prezidentovi Kiskovi