Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. septembra 2014

Zamestnávateľov znepokojuje u elektriny tarifa za prevádzku systému



Zamestnávateľské organizácie - Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ), Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) a Klub 500 - vyjadrujú hlboké znepokojenie nad ...



Zdieľať
ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 9. septembra (TASR) - Zamestnávateľské organizácie - Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ), Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) a Klub 500 - vyjadrujú hlboké znepokojenie nad rozhodnutím Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zvýšiť s účinnosťou od 20. augusta 2014 u elektriny tarifu za prevádzkovanie systému (TPS) viac ako o 10 %.


Informoval o tom dnes v spoločnom vyhlásení RÚZ, SOPK a Klubu 500 tajomník RÚZ Martin Hošták.

"V čase, keď sú vysoké ceny energií predmetom širokej diskusie v rámci celej EÚ a približne mesiac predtým, ako má podľa uznesenia vlády Ministerstvo hospodárstva SR predložiť návrhy na zníženie tej istej tarify, považujeme krok ÚRSO za kontroverzný, navyše, opätovne prijatý bez akýkoľvek konzultácii s účastníkmi trhu či relevantného argumentačne a analyticky podloženého zdôvodnenia," konštatovali zamestnávateľské organizácie.

Pripomenuli, že ÚRSO 19. augusta 2014 rozhodol o novej výške TPS na úroveň 21,82 eura/megawatthodinu (MWh). Od 1. januára tohto roku bola pritom výška TPS na rok 2014 stanovená na 19,82 eura/MWh. Minulý rok TPS predstavovala 16,03 eura/MWh. TPS významne ovplyvňuje koncovú cenu elektriny. Zahŕňa v sebe podporu ťažby domáceho uhlia, výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov, podporu vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla a náklady organizátora krátkodobého trhu s elektrinou.

Rozhodnutie ÚRSO je podľa zamestnávateľských organizácií v úplnom kontraste s krokmi ostatných členských štátov EÚ, ktoré vynakladajú maximálne úsilie na ochranu svojho priemyslu a na zvyšovanie jeho konkurencieschopnosti, často práve cez úľavy z platieb na podporu obnoviteľných zdrojov energie (OZE).

Vysoké ceny elektriny podľa nich automaticky výrazne oslabujú konkurencieschopnosť slovenského priemyslu a znižujú výkonnosť celej ekonomiky, ktorá sa postupne prejavuje aj na klesajúcom trende zamestnanosti vo výrobných odvetviach.

Konštatovali, že Slovensko je podľa všetkých dostupných štatistík jedným z energeticky najnáročnejších členských štátov aj preto, že patrí ku krajinám s najvyšším podielom priemyslu na tvorbe hrubého domáceho produktu. Je druhou najpriemyselnejšou členskou krajinou EÚ po ČR.

Podčiarkli, že koncové ceny elektriny na Slovensku rastú od roku 2007 a už niekoľko rokov patria medzi najvyššie v Európe. Pre porovnanie, ceny elektriny v susednej ČR boli za posledných päť rokov približne o 21 % nižšie ako v SR. Paradoxne, cena samotnej komodity má v posledných rokoch, aj na Slovensku, klesajúci trend.

Presne opačne sa podľa nich však vyvíja regulovaná zložka ceny elektriny, primárne v dôsledku rastu podpory pre elektrinu z OZE. Kým TPS, ktorá slúži na financovanie OZE, bola v roku 2008 na úrovni 2,81 eur/MWh, v súčasnosti sa vyšplhala až na 21,82 eur/MWh. Navyše ju od roku 2011 v 100-% výške platia aj priemyselní výrobcovia elektriny určenej pre vlastnú spotrebu, hoci od roku 2007 to bolo vo výške 30 % z tejto tarify.

"Zo správy, ktorú každoročne vydáva Európske združenie prevádzkovateľov elektrizačných prenosových sústav (ENTSO-E), vyplýva aj to, že na Slovensku platíme najvyššiu cenu za prenos elektriny," dodali zamestnávateľské organizácie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovenka Eva V. vyjadrila sústrasť a požiadala súd o mierny rozsudok
<< predchádzajúci článok
Cyprus zatiaľ nedostane 456 miliónov eur z prisľúbeného úveru