24hod.sk    Zo zahraničia

23. novembra 2005

Zanedbávanie bábätiek im mení mozog



Keď sa bábätkám nevenuje dostatočná pozornosť, môže to natrvalo zmeniť hospodárenie s hormónmi v ich mozgoch.



Zdieľať
  Neskôr potom môžu mať problémy s nadväzovaním láskavých vzťahov s ostatnými ľuďmi, informovali vedci z wisconsinskej univerzity v Madisone v najnovšom vydaní časopisu Americkej akadémie vied Proceedings. Podľa vedcov je to prvý dôkaz neurologického efektu nedostatočnej pozornosti.
Autori štúdie vyšetrili 18 štvorročných detí, ktoré si adoptovali americkí rodičia z ruských alebo rumunských sirotincov. Tam im venovali iba málo pozornosti a láskavého zaobchádzania. Tieto adoptované deti vedci porovnali s kontrolnou skupinou detí, ktoré od narodenia žili s biologickými rodičmi. Vedci zisťovali v oboch skupinách množstvo dvoch hormónov v mozgu, ktoré uľahčujú nadväzovanie sociálnych kontaktov a vyrovnávanie sa so stresmi - oxytocínu a vazopresínu.
Adotované deti vykazovali menej týchto hormónov. Okrem toho sa nezvyšovala hladina hormónov ani pri láskavej hre s ich adoptívnymi matkami na rozdiel od kontrolnej skupiny. Vedúci výskumného tímu profesor psychológie Seth Pollak však zdôraznil, že by tieto deti museli mať v každodennom živote vždy problémy: „My iba tvrdíme, že v prípade výskytu sociálnych problémov by mohla byť za tým biologická príčina.“ Keď sa to už vie, mohli by sa možno vyvinúť lepšie metódy liečenia. 

(apl, PNAS)


   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/zanedbavanie-babatiek-im-meni-mozog-cl5150.html