Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. apríla 2010

Západné regióny Janukovyča označujú za zradcu



Regionálne parlamenty západoukrajinských regiónov vyzývajú ukrajinský najvyšší súd na začatie vyšetrovania prezidenta Viktora Janukovyča pre zradu. Za tú zástupcovia ...



Zdieľať
janukovyc Foto: SITA, AP


ĽVOV 23. apríla (WEBNOVINY) - Regionálne parlamenty západoukrajinských regiónov vyzývajú ukrajinský najvyšší súd na začatie vyšetrovania prezidenta Viktora Janukovyča pre zradu. Za tú zástupcovia západných regiónov označujú jeho stredajšiu dohodu s ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom o predlžení pobytu ruskej čiernomorskej flotily na Kryme o ďalších 25 rokov výmenou za 30-percentnú zľavu na ruský zemný plyn. Začínajú sa tak napĺňať varovania pozorovateľov a ukrajinských médií, že prelomová dohoda z Charkova môže spôsobiť nezhody medzi východom a západom krajiny, ktoré podľa najradikálnejším predpovedí môžu skončiť rozpadom rozdelenej Ukrajiny. Východ krajiny totiž inklinuje k Rusku, kým západ vzhliada k Európe a USA a dúfa v členstvo v EÚ a Severoatlantickej aliancii (NATO).

Podľa rezolúcie, ktorú v piatok schválil regionálny parlament v západoukrajinskom regióne Ľvov, "Janukovyč zradil záujmy našej krajiny a preto žiadame najvyšší súd, generálneho prokurátora a parlament o jeho odvolanie pre najvyššiu zradu". Dokument s podobným obsahom prijal aj susedný región Ternopiľ, podľa ktorého "prezident prekročil všetky hranice" a dohodu, ktorú podpísal označuje za "hanebnú kapituláciu". Podľa schválenej rezolúcie totiž Janukovyč "nemôže politicko-vojenskú bezpečnosť krajiny vymeniť za lacnejší plyn". Obdobný dokument odsudzujúci charkovskú dohodu by mal v sobotu schváliť aj parlament v regióne Ivano-Frankivsk. Na sobotu zároveň opozícia pripravuje aj demonštrácie v Kyjeve.

Ukrajina a Rusko sa v stredu definitívne dohodli na riešeniach v dvoch strategických oblastiach - Kyjev dostane ruský zemný plyn o o tretinu lacnejšie a na oplátku môžu ruské námorné sily zostať na krymskej čiernomorskej základni minimálne ďalších 25 rokov po skončení súčasného prenájmu. Ten mal vypršať v roku 2017. Dohodli sa na tom prezidenti oboch krajín - Dmitrij Medvedev a jeho ukrajinský kolega Viktor Janukovyč. Dohoda dokumentuje výrazné zlepšenie vzťahov medzi oboma krajinami, ktoré mali v uplynulých rokoch viacero konfliktov. Zmena prišla po výmene na najvyšších ústavných postoch na Ukrajine - deklarovaných prozápadných politikov, prezidenta Viktora Juščenka a premiérku Juliju Tymošenkovú, vystriedali Janukovyč a nový premiér Mykola Azarov.

Minulé spory medzi Kyjevom a Moskvou sa naplno prejavili začiatkom roku 2009, keď došlo k úplnému zastaveniu dodávok ruského plynu cez Ukrajinu do Európy, v dôsledku čoho zostala v tuhej zime odrezaná od tejto suroviny veľká časť starého kontinentu.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kosačjov je za odtajnenie dokumentov o Katyni
<< predchádzajúci článok
Armáda chce krízu riešiť bez krviprelievania