Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. novembra 2019

Západoslovenská distribučná modernizovala najporuchovejšie vedenie



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Bratislava 12. novembra (TASR) - Spoločnosť Západoslovenská distribučná (ZSD) zmodernizovala jedno z najporuchovejších vedení, ktoré zabezpečovalo distribúciu elektrickej energie do Trenčína a priľahlých obcí. Nižšiu poruchovosť zabezpečili digitalizáciou a umiestnením osemkilometrového vedenia medzi Trenčínom a Drietomou do zeme. Informovala o tom v utorok ZSD.


Súčasťou investície za 840.000 eur je aj výstavba troch nových inteligentných trafostaníc, ktoré, okrem iného, zlepšia informovanosť o poruchách a súčasne poskytnú okamžitý prehľad o zaťažení siete.

Západoslovenská distribučná realizuje túto stavbu v rámci medzinárodného projektu inteligentnej sústavy ACON Smart Grids. Ide o prvý projekt distribučných spoločností ZSD a E.ON Distribuce v regióne strednej a východnej Európy, ktorý uspel medzi projektmi spoločného záujmu EÚ a zároveň dostal historicky najvyšší grant vo výške 91,2 milióna eur. Ide o historicky prvý slovensko-český projekt, zameraný na masívne nasadzovanie najmodernejších smart technológií, ktorý umožní nástup novej energetiky založenej na lokálnych obnoviteľných zdrojoch.

Zvýšený zákaznícky komfort pocíti v horizonte nasledujúcich šiestich rokov vyše 190.000 zákazníkov, predovšetkým v okresoch Malacky, Senica, Skalica, Myjava, Nové Mesto nad Váhom a Trenčín, ako aj ďalší zákazníci regiónu južnej a východnej časti Českej republiky. "Jedným z hlavných cieľov projektu ACON je prepájanie sústav medzi Slovenskou a Českou republikou, preto zahŕňa primárne cezhraničné oblasti. Navyše, modernizované VN vedenie v oblasti Trenčín - Drietoma patrilo dlhodobo medzi najporuchovejšie v našej distribučnej oblasti, pričom jedna porucha mohla naraz ovplyvniť až 2500 odberateľov," uviedol Tomáš Turek, predseda predstavenstva ZSD.

Doteraz si identifikácia a oprava porúch vyžiadala výjazdy montérov do ťažkého a nedostupného terénu, avšak zavedením inteligentných prvkov do siete a vyvedením informácií z nich do riadiaceho centra cez optické trasy, vybudované v rámci tejto investície, sa podľa Turka výrazne zníži počet výpadkov elektriny a zároveň zrýchli vyhľadanie miesta poruchy.








Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rakúski experti navštívili lokalitu jadrovej elektrárne Mochovce
<< predchádzajúci článok
Labouristi v Británii zažili pred voľbami kybernetický útok