Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. júna 2010

Zásah proti lodiam vyšetrí izraelská komisiaIzrael finalizuje prípravy na vytvorenie komisie, ktorá bude vyšetrovať zásah izraelskej armády proti lodiam vezúcim pomoc pre Pásmo Gazy. Pri operácii zahynulo deväť propalestínskych ...Zdieľať
izrael Foto: SITA/AP JERUZALEM 11. júna (WEBNOVINY) - Izrael finalizuje prípravy na vytvorenie komisie, ktorá bude vyšetrovať zásah izraelskej armády proti lodiam vezúcim pomoc pre Pásmo Gazy. Pri operácii zahynulo deväť propalestínskych aktivistov. Vyšetrovaciu komisiu povedie bývalý sudca najvyššieho súdu a bude zahŕňať aj amerických a európskych pozorovateľov. Premiér Benjamin Netanjahu by mal zloženie komisie oznámiť ešte v piatok alebo v sobotu večer po židovskom sabate. Izrael však nevyhovel výzvam medzinárodného spoločenstva, aby zásah vyšetrila medzinárodná komisia.


Ako informoval denník Jisrael Hajom, ktorý je blízky vláde, komisia sa bude zaoberať legálnosťou izraelskej blokády Pásma Gazy ako aj právom Izraela zasiahnuť proti flotile lodí v medzinárodných vodách. Mala by tiež zhodnotiť primeranosť vojenského zásahu. Komisia má vypočuť popredných izraelských predstaviteľov vrátane premiéra. Vláda však trvá na tom, že vojakov, ktorí sa zúčastnili na zásahu, vypočuje iná, vojenská komisia. Na "rýchle, nestranné a transparentné" vyšetrenie incidentu vyzvala Izrael v rezolúcii Bezpečnostná rada OSN.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MVO: Vláda zaútočila na základné politické slobody
<< predchádzajúci článok
Zníženie daní nezvýši deficit, tvrdia orbánovci

Zásah proti lodiam vyšetrí izraelská komisia - diskusné fórum čitateľov