Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. februára 2012

Záťažové testy atómových elektrární boli objektívne



Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD SR) vykonal záťažové testy atómových elektrární objektívne a transparentne v rámci svojich kompetencií. Uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa úradu ...



Zdieľať
atomova elektraren mochovce BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) - Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD SR) vykonal záťažové testy atómových elektrární objektívne a transparentne v rámci svojich kompetencií.


Uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa úradu Miroslava Pirožeková v reakcii na tlačové vyhlásenie organizácie Greenpeace. Tá kritizovala údajné nedostatky finálnej Národnej správy zo záťažových testov na Slovensku.

Pirožeková konštatuje, že Slovensko ako prvá krajina v EÚ prostredníctvom úradu zorganizovala verejné stretnutie k výsledkom testov, na ktorej sa zúčastnila aj organizácia Greenpeace. Všetky vznesené otázky boli počas stretnutia zodpovedané a nikto zo zúčastnených nespochybnil proces a výsledky testov, dodáva. Zdôrazňuje, že rozsah tzv. strestestov je určený Deklaráciou ENSREG, ktorej štruktúru jednotlivých kapitol úrad pri tvorbe Národnej správy dodržal.

Pirožeková uviedla stanoviská úradu ku kritike Greenpeace. K výhrade, že správa skúma len ideálne havárie argumentuje, že je to práve naopak. "Skúmali sa iba také havárie, ktoré sú extrémne závažné, málo pravdepodobné a nastali by iba dôsledkom veľmi vážneho viacnásobného a súčasného poškodenia mnohých prevádzkových a bezpečnostných systémov", povedala. Greenpeace ďalej poukazovalo aj na to, že správa nepočíta so zlyhaním pracovníkov či poškodením ciest.


Uvažovalo sa so stratou všetkých systémov

Hovorkyňa to komentuje s tým, že "poškodenie infraštruktúry ako predpokladu pri vykonávaní analýz explicitne predpisovalo zadanie skupiny ENSREG. Predpokladalo sa, že prvých 24 hodín bude lokalita poškodeného jadrového zariadenia úplne neprístupná a až po dobu 72 hodín nebude môcť byť v dôsledku poškodenej infraštruktúry privezený žiadny ťažký komponent."

Kritiku Greenpeace, že správa počíta len s výpadkom jedného systému Pirožeková vyvracia tvrdením, že "sa vždy uvažovalo s postupnou stratou všetkých systémov. Osobitne bola analyzovaná kombinácia udalostí, napríklad súčasná strata elektrického napájania a strata odvodu tepla." Na záver hovorkyňa úradu dodala, že správa sa venuje aj hlavným podobnostiam a rozdielom medzi elektrárňou VVER 440, čo je typ reaktorov prevádzkovaných na Slovensku a elektrárňou vo Fukušime. Podľa nej je tam zhodnotenie a relevantnosť jednotlivých poučení z fukušimskej havárie pre podmienky našich atómových elektrární.

Proces realizácie záťažových testov pokračuje a pripravuje sa previerka národných správ na medzinárodnej úrovni. Poznatky z previerky, pripomienky a komentáre úrad dôsledne vyhodnotí a postup ÚJD SR bude harmonizovaný s postupom ostatných dozorných orgánov krajín EÚ.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Odchod lídrov pravice, nahráva Ficovi, tvrdí Lucia Žitňanská
<< predchádzajúci článok
Okresy Michalovce a Trebišov vyhlásili prvý krízový stupeň