Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

07. marca 2006

Zatmenie Slnka v Turecku budú sledovať aj naši astronómovia



POPRAD 7. marca (WN/SITA) – Spôsob premeny svetelnej energie na tepelnú na Slnku je jeden z dôvodov výskumu slnečnej koróny počas úplných zatmení Slnka. „Tento proces zatiaľ nevieme fyzikálne vysvetliť,“ uviedol na dnešnej ...



Zdieľať

POPRAD 7. marca (WN/SITA) – Spôsob premeny svetelnej energie na tepelnú na Slnku je jeden z dôvodov výskumu slnečnej koróny počas úplných zatmení Slnka. „Tento proces zatiaľ nevieme fyzikálne vysvetliť,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede v Poprade vedúci expedície Za zatmením Slnka Astronomického ústavu (AÚ) Slovenskej akadémie vied (SAV) Ľubomír Klocok. Teplota na povrchu Slnka je približne 6 000 Kelvinov. Teplota slnečnej koróny dosahuje až okolo 1 mil. Kelvinov. Slnečnú korónu je možné okrem špeciálnych astronomických zariadení – koronografov, sledovať len počas úplných zatmení Slnka. K najbližšiemu zatmeniu Slnka dôjde 29. marca.

Slovenská vedecká expedícia bude tento rok pozorovať zatmenie Slnka v tureckom mestečku Manavgal, ktoré leží blízko známej turistickej destinácie Antalya. Trojčlenná expedícia AÚ SAV odchádza do Turecka už 20. marca, kde sa bude pripravovať na zatmenie trvajúce tri minúty a 42 sekúnd. Podľa Klocoka ide o stredne dlhé zatmenie Slnka, ktoré môže trvať od 40 sekúnd až do takmer 7,5 minúty. Príprava na zatmenie Slnka trvá podľa Klocoka pol až jeden rok, v závislosti od náročnosti vedeckého programu.

Tohtoročné zatmenie Slnka bude pozorovateľné od Brazílie, cez Atlantický oceán, saharskú Afriku, Turecko až po Rusko a Mongolsko. Pás úplného zatmenia, pás totality, bude mať šírku približne 300 km. Tieň, ktorý vrhá Mesiac počas zatmenia na Zem sa pohybuje rýchlosťou 1 km/s od západu na východ. Pás úplného zatmenia môže mať dĺžku až 10 000 km. Na Slovensku bude zatmenie pozorovateľné len ako čiastočné. Slnečný disk bude na niekoľko minút zakrytý na 60 percent v čase medzi 10:30 a 11:00.

Pracovisko Astronomického ústavu SAV na Lomnickom štíte je jedno z troch pracovísk na svete, kde sa robí pravidelný výskum slnečnej koróny. Okrem Slovenska slnečnú korónu skúmajú aj astronómovia v USA a Japonsku. Na Lomnickom štíte sa výskum slnečnej koróny robí už viac ako 40 rokov. Expedícia do Turecka bude už 16 expedíciou pracovníkov AÚ SAV. Ľubomír Klocok sa zúčastní už desiatej expedície za zatmením Slnka.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Spor o Da Vinciho kód pokračuje
<< predchádzajúci článok
VyVolení 2: Erik má opäť zelenú šatku