Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. novembra 2020

Zavádzajúce a nepravdivé, rada prokurátorov sa ohradila voči výrokom Baránika o korupciiVýroky koaličného poslanca Alojza Baránika (SaS), ktoré spájajú ...Zdieľať
beranik 676x451 25.11.2020 (Webnoviny.sk) - Výroky koaličného poslanca Alojza Baránika (SaS), ktoré spájajú prokuratúru s korupciou, sú neuvážené, nepravdivé a zavádzajúce, polarizujú spoločnosť, destabilizujú právny štát a ďalej posilňujú vo verejnosti nedôveru k orgánom štátnej moci.

Korupční prokurátori musia byť potrestaní


Vo vyhlásení to konštatuje Rada prokurátorov SR. Reaguje tak na výrok poslanca, ktorý pre Denník N uviedol, že prokuratúra je organizácia ovládnutá kriminalitou, kde sa bežne počíta s úplatkami.

„Prokurátori bežne zoberú 500 alebo tisíc eur a sú presvedčení, že sa im nič nemôže stať,“ uviedol podpredseda ústavnoprávneho výboru parlamentu.

Rada v tejto súvislosti zdôrazňuje, že korupční prokurátori musia byť za svoje konanie spravodlivo potrestaní. „Rada prokurátorov však odmieta princíp kolektívnej viny a nehorázne tvrdenia politika, že prokurátori bežne berú úplatky. Vyzývame verejnosť, aby akékoľvek náznaky korupčného správania prokurátorov oznamovala orgánom činným v trestnom konaní,“ uviedol predseda rady Juraj Purgat.

Podporujú očistný proces


Dodal, že rada tiež vyzýva podpredsedu ústavnoprávneho výboru, aby svoje tvrdenie konkretizoval. V prípade, ak o korupcii prokurátorov má poznatky, aby ich oznámil orgánom činným v trestnom konaní a umožnil tak ich riadne vyšetrenie, alebo ak takýmito poznatkami nedisponuje, aby sa podobných nepravdivých tvrdení zdržal.

Rada tiež vyzýva poslancov národnej rady, aby za generálneho prokurátora vybrali osobnosť, ktorá svojím doterajším spôsobom života, morálnym a odborným kreditom zabezpečí posilnenie dôvery verejnosti v zdravú, efektívnu a proaktívnu prokuratúru ako jeden z pilierov právneho štátu.

„Rada prokurátorov aj naďalej plne podporuje očistný proces, ktorý na prokuratúre aktuálne prebieha a oceňuje prácu drvivej väčšiny prokurátorov, ktorí napriek atakom, ktorým prokuratúra čelí na súčasnej dejinnej križovatke, svedomito vykonávajú svoju prácu a prispievajú tak k napĺňaniu jej zákonného poslania," dodal Purgat.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zavádzajúce a nepravdivé, rada prokurátorov sa ohradila voči výrokom Baránika o korupcii © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Krajčí: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku by mohlo byť už v decembri
<< predchádzajúci článok
Huawei ponúkol jedinečný výlet do svojho 5G centra v Šen-čene

Zavádzajúce a nepravdivé, rada prokurátorov sa ohradila voči výrokom Baránika o korupcii - diskusné fórum čitateľov