Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. decembra 2006

Zavraždili ďalšieho podnikateľa s pohonnými hmotamiPodnikateľ Roman K., ktorého neznámy páchateľ alebo páchatelia zastrelili vo štvrtok večer v Prievidzi, bol stíhaný v kauze ľahké vykurovacie oleje, nazývanej aj Olejári. Potvrdili to viaceré ...Zdieľať

BRATISLAVA 22. decembra (WEBNOVINY) - Podnikateľ Roman K., ktorého neznámy páchateľ alebo páchatelia zastrelili vo štvrtok večer v Prievidzi, bol stíhaný v kauze ľahké vykurovacie oleje, nazývanej aj Olejári. Potvrdili to viaceré zdroje z prostredia polície i prokuratúry. Tento prípad patrí medzi najkomplikovanejšie a najväčšie, ktoré slovenské orgány činné v trestnom konaní riešia. V kauze, ktorá sa podľa hovorcu Prezídia PZ Martina Korcha stále vyšetruje, je približne 80 obvinených a len niekoľko z nich je stále stíhaných väzobne. "Počet obvinených sa mení, z niektorých sa stávajú svedkovia, niektorým zrušili obvinenia, iným obvinenia pribudli, ďalší už nežijú," povedal Korch. Prípadom sa zaoberá úrad boja proti organizovanej kriminalite a dozoruje ho špeciálna prokuratúra.

Podľa polície sa zločinecká skupina zaoberala obchodnou činnosťou, do ktorej bolo zapojených najmenej 680 slovenských firiem. Riedením nafty minerálnymi olejmi mala v priebehu dvoch rokov štát obrať o 251 miliónov korún. Organizovaná skupina získavala podľa polície ľahké vykurovacie oleje, ktoré obvinení primiešavali do nafty a neskôr ich predávali ako naftu. Na zakrytie svojej ilegálnej činnosti vytvorili zložitú sieť mnohých firiem, ktoré neskôr likvidovali. Pri likvidovaní firiem im mala pomáhať špecializovaná spoločnosť na bankroty. V prípade sú obvinené osoby z vedenia Petrochemy Dubová aj Colného úradu v Banskej Bystrici.

Podnikateľ Roman K. je po Jánovi Kubašiakovi v priebehu niekoľkých týždňov už druhou osobou, ktorá je spojená s touto kauzou a bola zavraždená. Romana K. zavraždili vo štvrtok pred rodinným domom v Prievidzi na Puškinovej ulici. "Krátko po vražde polícia uzatvorila okolie, no páchateľov nenašla. Prípad vyšetrujeme ako obzvlášť závažný čin úkladnej vraždy, za ktorý hrozí páchateľom trest od 20 do 25 rokov alebo doživotie. Ďalšie informácie k prípadu polícia z taktických dôvodov poskytovať nebude," povedala pre agentúru SITA trenčianska policajná hovorkyňa Lenka Bušová.

Roman K. podnikal s ľahkými vykurovacími olejmi, pohonnými hmotami a mazivami. Podľa Obchodného registra bol konateľom dvoch firiem.

Podnikateľa Ján Kubašiak zastrelili dnes už traja bývalí policajti 14. novembra v jeho dome, v ktorom bola okrem jeho rodiny aj návšteva. Páchateľov si však všimol sused, ktorý zavolal políciu. Muži v podnikateľovom dome ukázali privolaným policajtom služobné preukazy, povedali im, že ide o špeciálnu utajenú akciu a následne ich zviazali. Po brutálnej vražde Kubašiaka ušli. Jednému policajtovi sa však podarilo vyslobodiť a privolal kolegov. Páchateľov unikajúcich na aute, ktoré patrilo jednému z nich - bývalému trenčianskemu kukláčovi Róbertovi Červeňanovi, prenasledovala ďalšia hliadka. Po policajtoch začali strieľať a jedného postrelili do krku. Trojici sa podarilo ujsť, no v aute zostali dokumenty, peniaze a zbraň, ktorou bol zavraždený Kubašiak. Patrila jednému z páchateľov - trenčianskemu kukláčovi Jurajovi Rozsíkovi. Červeňana polícia zadržala deň po vražde. Po jednej z najväčších pátracích akcií v histórii, do ktorej sa zapojilo 600 policajtov a vojakov, zadržali v sobotu 18. novembra 2006 večer na prievidzskom sídlisku Sever na ulici nad Jazerom Rozsíka a bývalého banskobystrického vyšetrovateľa Róberta Petluša. Polícia stále zisťuje, kto si vraždu Kubašiaka objednal.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Americká vojenská prítomnosť v Perzskom zálive je trvalá
<< predchádzajúci článok
Z Rakúska vyhostili britského popierača holokaustu Irvinga