Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. marca 2015

Zaznamenali ďalšie prípady podvodov s falošnými receptmi na lieky



Kauza vyberania drahých liekov na falošné recepty už prerástla rámec Bratislavského kraja, taktiež sa zväčšil počet liekov, ktoré sú na falošné recepty vydávané, ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 31. marca (TASR) – Kauza vyberania drahých liekov na falošné recepty už prerástla rámec Bratislavského kraja, taktiež sa zväčšil počet liekov, ktoré sú na falošné recepty vydávané, i počet lekárov, v ktorých mene boli vypísané podvodné recepty. Informovali o tom dnes predstavitelia Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), ktorí na prípad zneužitia receptov poukázali už v piatok (27.3.).


"Doteraz sme mali vedomosť o falšovaní receptov dvoch lekárov a troch drahých onkologických liekov, ktoré sa na falošné recepty vyberali," uviedol riaditeľ Úradu BSK a lekár Valerián Potičný. "Po tom, čo sme kontaktovali zdravotné poisťovne, sa v spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a ich revíznym odborom zistilo, že boli zneužité recepty ďalších piatich lekárov a do zoznamu liekov, ktoré mali byť podvodne vybrané, pribudli ďalšie dva," informoval Potičný. Spresnil, že ide o liek Exjade za 657 eur, ktorý je používaný na odstraňovanie nadbytku železa v krvi, a antibiotikum Zyvoxid, používané v prípade pneumónií, ktoré stojí 430 eur.

Potičný takisto poukázal na pravdepodobnosť, že zoznam prípadov zneužitia nie je konečný. "Poisťovne ešte pokračujú v revíziách," povedal s tým, že poisťovne majú spresniť aj informácie, koľko liekov a v akej sume sa na falošné recepty podarilo podvodníkom vybrať. "Je to vo fáze šetrenia," vysvetlil.

Predseda BSK Pavol Frešo zároveň informoval, že na základe výzvy o prípade, ktorú BSK adresoval ostatným vyšším územným celkom, prišlo oznámenie o pokuse vybrať drahý liek na falošný recept aj z Prešovského kraja. Frešo dnes opätovne vyzval Ministerstvo zdravotníctva SR, aby tomuto zneužívaniu a podobným prípadom zabránilo tak, že vyhláškou zavedie povinnosť ochranného prvku na recepte. "Myslíme si, že takým najvhodnejším by bol hologram, ale to už necháme v kompetencii ministerstva zdravotníctva," povedal. "Dôležité je, že takáto povinnosť sa dá stanoviť vyhláškou, bez toho, aby o tom musela rozhodnúť vláda či parlament," vysvetlil Frešo.

Riaditeľka odboru zdravotníctva BSK Jana Ježíková upozornila aj na to, že ľudia tiež môžu požiadať svoje zdravotné poisťovne o výpis z účtu poistenca. "Za 66 centov takto človek zistí, či náhodou jeho meno nebolo zneužité na falošnom recepte," uviedla Ježíková.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bratza: Účasť tretej sily na streľbe na Majdane je otvorená
<< predchádzajúci článok
MOST-HÍD: Premiér by mal odvolať ministra zdravotníctva V. Čisláka