Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. marca 2010

Zdravotná reforma naráža na tvrdý odpor



Najobsiahlejšia zdravotná reforma uplynulých desaťročí naráža v určitých častiach USA naďalej na veľký odpor. Zatiaľ čo prezident Barack Obama ju chce v utorok už ...



Zdieľať
Foto: SITA, AP


WASHINGTON 23. marca (WEBNOVINY) - Najobsiahlejšia zdravotná reforma uplynulých desaťročí naráža v určitých častiach USA naďalej na veľký odpor. Zatiaľ čo prezident Barack Obama ju chce v utorok už podpísať, avizuje najmenej desať amerických štátov, že podá za porušenie ústavy proti reforme žalobu. Boja sa totiž, že budú musieť niesť veľkú časť nákladov, ktoré prostredníctvom reformy vzniknú, a to bez podpory únie. Republikánski senátori chcú zároveň niektoré z navrhovaných zmien odmietnuť a vrátiť späť do snemovne, čím by diskusiu proti vôli demokratov naťahovali. Pravdepodobnosť takéhoto scenáru je však malá, pretože vládnej strane stačí na schválenie zmien v Senáte jednoduchá väčšina. Hoci sa boju republikánov, veľké šance na úspech nedávajú, napriek tomu majú dobrý dôvod na to, aby tému udržovali pri živote. Tá má totiž veľký mobilizačný potenciál, ktorý by sa dal dobre využiť v boji pred voľbami do Kongresu. Obyvateľstvo je v otázke reformy rovnako rozdelené, uvádza portál rakúskej televízie ORF.

Kontroverzná reforma z dielne administratívy Baracka Obamu, ktorá v nedeľu prešla rozhodujúcim hlasovaním Snemovne reprezentantov amerického Kongresu, má v nasledujúcich 10 rokoch zvýšiť podiel poistených občanov v aktívnom veku na 95 percent a zastaviť prudko rastúce náklady. Zatiaľ čo Obama hovorí o splnení dlhoročných túžob bežných Američanov, odporcovia sú pobúrení a vyhlasujú, že ide o nebývalý príklad zneužitia moci v prospech legislatívy, ktorá podporí sociálny parazitizmus a zaťaží daňových poplatníkov v období, keď si množstvo z nich nevie nájsť prácu. Cieľom reformy je zastaviť praktiky poisťovní, ako je odopretie starostlivosti pri ťažkostiach, ktoré sa začali pred uzavretím poistenia, či stanovenie celoživotného limitu na poistné krytie. Zároveň zvyšuje niektoré dane pre bohatých a rozširuje vládny program pre Američanov v núdzi.

Spojené štáty sú jedinou vyspelou demokraciou sveta, ktorá v súčasnosti nemá systém povinného zdravotného poistenia.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Objavili masový hrob z čias Husajnovej diktatúry
<< predchádzajúci článok
Radikalisti pomaly v strednom prúde spoločnosti