Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. júna 2024

Združenie bývalých politických väzňov sa sťažuje na diskrimináciu, podalo žalobu na ministerstvo vnútraSvetové združenie bývalých politických väzňov sa sťažuje na porušovanie zásady rovnakého zaobchádzania zo stranyZdieľať
65ff69d95c74b993088764 676x451 25.6.2024 (SITA.sk) - Svetové združenie bývalých politických väzňov sa sťažuje na porušovanie zásady rovnakého zaobchádzania zo strany Ministerstva vnútra SR.

Dotácia vo výške 4000 eur


Ako organizácia uviedla v stanovisku, dôvodom je, že im rezort priznal na fungovanie dotáciu vo výške 4000 eur, ktorú považujú za likvidačnú. V tejto súvislosti združenie zdôrazňuje, že nemá kapacity opraviť pamätník obetiam invázie z 21. augusta 1968 so štatistikou obetí v Poprade.

Ministerstvo podľa organizácie zároveň v tomto čase navýšilo dotáciu pre Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB), ktorý bol podľa nich príveskom bývalého komunistického režimu.

Chýba pamätník


Dotácia im bola navýšená opäť na úkor združení zastupujúcich bývalých politických väzňov a násilne odvlečených NKVD do stalinských gulagov, odkiaľ sa mnohí už nevrátili. Na dehonestovanie odkazu novembra 1989 a uprednostňovanie združenia SZPB sme upozorňovali v antidiskriminačnej žalobe, ktorá sa má prejednávať na mestskom súde Bratislave IV dňa 20. septembra," uviedlo združenie.

Združenie tiež pripomína, že na Slovensku stále nie je centrálny pamätník obetiam okupácie 21. augusta 1968.

Malá pamätná tabuľka v Bratislave s troma menami obetí a jednou vetou, ktorá mladej generácii už veľa nehovorí, nie je dôstojným miestom na uctenie si obetí okupácie a tragických udalostí, ktorých následky nesieme dodnes. Skromný pamätník v Poprade, odhalený 21. augusta 2002, plní úlohu centrálneho pamätníka s popisom historickej udalosti a uvedením štatistiky obetí v rámci celého Československa a návštevníkom Popradu pripomína tragické augustové udalosti," dodala organizácia.Zdroj: SITA.sk - Združenie bývalých politických väzňov sa sťažuje na diskrimináciu, podalo žalobu na ministerstvo vnútra © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Top foto dňa (25. jún 2024): Rekonštrukcia kaštieľa v Rusovciach, pôsobenie Machaja v RTVS aj otvorenie nového Vrbického mosta
<< predchádzajúci článok
Budova parlamentu v Keni zhorela, zaútočili na ňu tisíce ľudí protestujúcich proti daňovému zákonu (video)