Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. mája 2012

Združenie miest a obcí chce zmenu volebného systémuZdruženie miest a obcí Slovenska (ZMOS) chce veľmi vážne prehovoriť v diskusii o systéme volieb do parlamentu. „Prvá možnosť je rozdeliť Slovensko na viac volebných obvodov, to je tá ...Zdieľať
volby BRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) chce veľmi vážne prehovoriť v diskusii o systéme volieb do parlamentu.


„Prvá možnosť je rozdeliť Slovensko na viac volebných obvodov, to je tá najjednoduchšia cesta,“ povedal predseda ZMOS Jozef Dvonč na tlačovej besede po 23. sneme združenia.

Cieľom by bolo, aby sa v každom obvode uchádzali o priazeň miestni lídri politických strán.

Ako ďalšiu alternatívu Dvonč pripúšťa zmiešaný volebný systém – teda voliť časť poslancov ako nominantov politických strán a časť voliť priamo v regiónoch.

„Uvidíme, kde tie rokovania skončia, či vôbec bude záujem sa do toho púšťať,“ konštatoval Dvonč, keďže neustále sa blížia nejaké voľby a v predvolebnom období sa zvyknú ozývať hlasy proti zmenám.

Bývalý predseda ZMOS a dnes prvý podpredseda Michal Sýkora o možnosti zmeniť volebný systém hovoril už vlani. Vtedy prezentoval alternatívu voliť polovicu poslancov regionálne, aby sa priamo zodpovedali voličom z danej oblasti.

„Ten náš postoj vychádzal z dehonestácie samosprávy, ktorá prebiehala pred rokom. To bol náš jednoznačný postoj voči poslancom, ktorí podľa nás nemali taký kredit ako my,“ povedal Sýkora. Takto by si poslanci vydobyli mandát medzi ľuďmi, aby sa zvýšila sila ich postojov a názorov.

Okrem toho ZMOS hovorí aj o volebnom kódexe a zjednotení pravidiel pre jednotlivé voľby. ZMOS má v tejto oblasti skúsenosti, ktoré teraz ponúka využiť.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Barack Obama stále trvá na sankciách pre Barmu
<< predchádzajúci článok
Nová francúzska vláda siahla na plat prezidentovi aj sebe