Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. marca 2010

Združenie sudcov Slovenska podporuje žaloby sudcov



Sudcovia, ktorí žalujú štát, pretože sa cítili byť diskriminovaní voči lepšie plateným sudcom bývalého Špeciálneho súdu, majú podporu Združenia sudcov ...



Zdieľať
ilustračné foto SITA


BRATISLAVA 1. marca (WEBNOVINY) - Sudcovia, ktorí žalujú štát, pretože sa cítili byť diskriminovaní voči lepšie plateným sudcom bývalého Špeciálneho súdu, majú podporu Združenia sudcov Slovenska (ZSS). Celorepubliková rada ZSS sa v piatok na rokovaní zhodla, že podanie antidiskriminačných žalôb sudcami je legitímnym krokom. "Je právom podloženým prejavom odporu proti diskriminácii, ku ktorej došlo legislatívnym procesom v úprave platových pomerov sudcov. Táto diskriminácia bola konštatovaná aj nálezom Ústavného súdu Slovenskej republiky PL ÚS 17/09 z 20. 5. 2009," konštatuje ZSS vo svojom vyhlásení, ktoré agentúre SITA poslala jeho prezidentka Dana Bystrianská.

Združenie sudcov považuje za absolútne neprípustnú a v právnom štáte za neprijateľnú verejnú dehonestáciu takto postupujúcich sudcov. Bez ohľadu na to, či si v rámci svojej diskriminácie uplatňujú aj peňažný nárok na primerané zadosťučinenie vyplývajúci zo zákona. Keďže si rada uvedomuje aktuálny stav verejných financií, za optimálne riešenie považuje mimosúdne vyrovnanie. "Za primeraných podmienok by mimosúdne dohody umožnili právne riešenie tohto problému bez vydania súdnych rozhodnutí a s tým spojených trov konania," konštatuje ZSS.

Ministerstvo spravodlivosti SR avizovalo, že sa odvolá proti každému prípadnému verdiktu súdu, ak súd žalujúcim sudcom prizná aj vysokú peňažnú náhradu ako nemajetkovú ujmu. Šéfka rezortu Viera Petríková však sudcov, ktorí žaloby podali, nevyzve, aby žiadali len symbolickú sumu. Samotný nárok sudcov je však podľa Petríkovej v týchto prípadoch zrejmý a uznalo ho aj ministerstvo v prvom prípade sudcu, ktorý na súde so žalobou uspel a mal by dostať takmer 90-tisíc eur. Ministerstvo sa proti žalobe odvolalo, ale ministerka úplne presne nezverejnila, čo namietali - či išlo len o formálne dôvody. Ako sudkyňa podala v minulosti žalobu aj sama Petríková a žiada aj nemajetkovú ujmu. Jej sumu nezverejnila, len povedala, že je symbolická, i keď to nie je jedno euro. Podľa ministerky „v žiadnom prípade nepodalo antidiskriminačnú žalobu 80 percent sudcov“ ako sa to medializovalo. Ona vie o 150 prípadoch žalôb podaných na Okresnom súde Bratislava I.

Postup žalujúcich sudcov už kritizovali viaceré osobnosti verejného života. "Súdia sa za to, že vysoké mzdy, čo od štátu dostávajú, sú nižšie ako mzdy ich kolegov, ktorí na seba vzali bremeno Špeciálneho súdu. V tomto konaní vidíme nie dôkaz úsilia sudcov o spravodlivosť, ale prejav závisti. Je to teda konanie nemravné." Konštatuje sa to vo vyhlásení, ktoré podpísali fyzik Vladimír Bužek, historik Roman Holec, biológ Ladislav Kováč, režisér Dušan Trančík, spisovateľ Pavol Vilikovský a právnička Katarína Závacká. Občianske združenie Via Iuris zasa žiada sudcov, "ktorým skutočne leží na srdci kvalita súdneho systému v tejto krajine", aby stiahli diskriminačné žaloby a nepodpisovali sa tak pod ďalšie kroky spôsobujúce jeho rozklad a morálny úpadok. Všetci sudcovia sú v súčasnosti na Slovensku podľa združenia slušne finančne zabezpečení. Via Iuris sa obáva, že podávanie takýchto žalôb a požadovanie obrovských súm odškodného, bude viesť k tomu, že občania úplne stratia už i tak nie veľkú dôveru v súdy a sudcov.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hartmann-Rico vlani s rastom obratu o 7,7 %
<< predchádzajúci článok
PSA je najväčší finálny výrobca áut v SR