Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. septembra 2015

Združeniu Svatobor udelilo UNESCO medzinárodnú cenu gramotnosti



Slovenskému občianskemu združeniu (OZ) Svatobor, ktoré pracuje s rómskymi komunitami, dnes Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR - archív
Paríž/Hanušovce nad Topľou 8. septembra (TASR) – Slovenskému občianskemu združeniu (OZ) Svatobor, ktoré pracuje s rómskymi komunitami, dnes Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), udelila medzinárodnú cenu gramotnosti. V pätici laureátov bolo toto OZ jediným európskym zástupcom.


"Sme nadšení, potešení a je to pre nás veľké povzbudenie do našej ďalšej práce. Tá každodenná robota niekedy zoberie dosť síl," uviedol po prevzatí ceny v parížskom sídle UNESCO zástupca Svatoboru Štefan Straka. Združenie sa podľa jeho slov už niekoľko rokov snaží rozvíjať zručnosť Rómov pre prácu s pôdou. "Rozhodne by sme radi pokračovali v našich aktivitách, chceli by sme dostať tému záhradníčenia aj do ďalších komunít, takže to, čo sme uskutočnili počas uplynulých desiatich rokov na východe Slovenska - v Hanušovciach nad Topľou a v obci Rudlov, chceme postupne posúvať krok za krokom aj do ďalších miest, kde by bol o to záujem," dodal Straka.

"Slovensko môže byť hrdé na to, že takéto ocenenie dostalo. Predpokladám, že je to výzva pre združenie Svatobor, a ja ju podporujem, rozširovať nadobudnuté skúsenosti a využiť to, čo doteraz dokázali urobiť pre svojich ľudí, prípadne aj v zahraničí," uviedla pre TASR Stála delegátka SR pri UNESCO, veľvyslankyňa Klára Novotná. Projekt zo Slovenska má podľa jej slov veľký ohlas. "Rómska pospolitosť žije po celej Európe, je to dobrý príklad, nasledovaniahodný, pretože ide o úmysel vzdelaním ponúknuť rovnocenné príležitosti pre všetkých, ktorí sa pre nižšiu vzdelanostnú úroveň ocitajú niekedy až na okraji spoločnosti."

Svet si dnes pripomína Medzinárodný deň gramotnosti. Jeho tohtoročnou témou je gramotnosť a udržateľné spoločenstvá. Slovenskému združeniu udelilo UNESCO svoju Konfuciovu cenu za gramotnosť, ktorú založilo v spolupráci s Čínou. Rovnakú ocenenie získali tento rok aj dve mimovládne organizácie z Čile a Madagaskaru bojujúce proti analfabetizmu. Ďalšie dve organizácie pôsobiace v Mozambiku a na Srí Lanke zasa dostali Cenu gramotnosti kráľa Sedžonga, udeľovanú s podporou Južnej Kórey.

Slovenské OZ dnes ocenili za program Romano Barado, ktorým Svatobor podľa UNESCO pomáha slovenským Rómom "prekonať sociálne vylúčenie a využívať svoje základné ľudské práva", pričom "aplikuje vysoko inovatívny koncept spájajúci environmentálnu udržateľnosť so školením v oblastiach výživy a zamestnania". Súčasťou ocenenia je aj šek na 20.000 dolárov (približne 18.200 eur). Svatobor ich plánuje použiť na nákup osív, ovocných stromov a novej záhradníckej techniky.

Ako súvisí gramotnosť so záhradníctvom, vysvetľuje Straka na prístupe medzinárodnej organizácie. "Za gramotného človeka sa nepovažuje len ten, kto vie čítať, písať, počítať, prípadne narábať s počítačom, ale aj ten, kto má praktické manuálne zručnosti pre prácu s pôdou. Pojem gramotnosť má teda až takýto širší obsah."

Združenie zo Slovenska pracuje s Rómami napríklad v ekocentrách pri Hanušovciach nad Topľou a v neďalekom Rudlove. "Naša spoločná činnosť je zameraná hlavne na výsev a výsadbu liečivých rastlín, zeleniny a ovocných stromčekov. Venujeme sa aj okopávkam, spracovávaniu úrody, hnojeniu či výrobe kompostu," priblížil Straka. OZ ďalej rozvíja úspešný záhradnícky projekt aj so starostami, kňazmi a učiteľmi. "Na východnom Slovensku je v súčasnosti už 21 lokalít, kde sa snažíme o rozvoj záhradníckych zručností Rómov. Od roku 2006 sme zapojili do aktivít 120 rómskych dobrovoľníkov, na rôznych vzdelávacích akciách sa zúčastnilo približne 1000 ľudí. Vďaka nim sa nám podarilo zamestnať vyše 100 osôb zo skupiny dlhodobo nezamestnaných," vyčísľuje Straka.

Rómov podľa jeho ďalších slov nezamestnáva iba záhrada. V spolupráci so Svatoborom sa naučili vyrábať aj metly z brezového prútia a ciroku. "V budúcnosti by sme radi skúsili v lokalite Rudlov chov rýb, konkrétne pstruhov. Aby sme to vedeli realizovať dobre, musíme ešte dokončiť stavebné úpravy vodnej nádrže, ktorú sme tam postavili," ozrejmuje Straka ďalšie plány združenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rakúsko tvrdí, že boj proti IS potrebuje aj sýrskeho lídra Asada
<< predchádzajúci článok
Poľská vláda v rozpočte na rok 2016 počíta s 3,8-percentným rastom HDP