24hod.sk    Kultúra

13. apríla 2015

Zem bez človeka stráca význam, tvrdí fotograf Karol Benický



Významný slovenský umelecký fotograf, nakladateľ, dizajnér, iniciátor humanitárnych projektov a cestovateľ Karol Benický by sa v pondelok 13. apríla dožil ...



Zdieľať
KAROL BENICKÝ. Foto: TASR
Spišské Hanušovce/Bratislava 12. apríla (TASR) - Významný slovenský umelecký fotograf, nakladateľ, dizajnér, iniciátor humanitárnych projektov a cestovateľ Karol Benický by sa v pondelok 13. apríla dožil 75 rokov.


Jeho fotografie sú nemými svedkami radostí i starostí bežného života ľudí na Slovensku aj v ďalších krajinách po celom svete. Karol Benický sa od pôvodne nenáročných dokumentárnych a krajinárskych fotografií dopracoval k výtvarnej reportáži, ktorá predpokladala patričné znalosti fotografického remesla a výtvarnej skladby. K jeho významným fotografickým publikáciám patria diela Krajina Detvou volaná, Rodná zem, Vrchársky chlieb, Praha – Paríž, Veličenstvo kôň, Číňania na prelome tisícročí či Zlatá Praha. Umelcovou najmilovanejšou témou boli ľudia, tvrdil, že "Zem bez človeka stráca význam, je to len bezútešná pustina, i keď sa dokáže tváriť honosne".

Karol Benický sa narodil 13. apríla 1940 v Spišských Hanušovciach. V rokoch 1958-1959 študoval na vtedajšom Pedagogickom inštitúte v Martine (dnes Pedagogická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici). V roku 1970 začal ešte ako redaktor fotografovať súdobú slovenskú dedinu a jej život. Živým prednesom s bohatou estetickosťou a dynamickou kompozíciou zobrazoval typické znaky vidieckeho života, dôsledne zaznamenal všetky podoby vtedajšieho života na vidieku, predovšetkým na Horehroní a na Podpoľaní. V 70. a 80. rokoch 20. storočia boli objektom pozornosti Karola Benického aj námety dovtedy v slovenskej fotografii takmer neexistujúce - hasičský majáles, družstevnícky piknik, zabíjačka či dedinský futbal.

Do svojho profesionálneho programu zahrnul umelec i krajinu na čiernobielych aj farebných záberoch. Jeho fotografická reč bola zrozumiteľná, lebo bol pozorným, citlivým a nevtieravým pozorovateľom. Benický stihol obdariť vnímavých ľudí obrovskou masou svojho talentu a umenia. Vydal okolo tridsať úchvatných fotopublikácií a usporiadal mnoho výstav doma a v zahraničí, medzi inými v Londýne (Veľká Británia), Pekingu (Čína) či v Kuvajte. Vytvoril obrazové cykly z nových členských štátov Európskej únie (EÚ) a tiež Číny, portrétoval ľudí z rôznych spoločenských vrstiev z celého sveta. Zrelosť jeho umenia spočívala v celoživotnom vnímaní ľudských osudov. Z mnohých publikácií, ktoré uznávaný fotograf vydal, treba spomenúť najmä tituly Krajina Detvou volaná, Rodná zem, Vrchársky chlieb, Praha – Paríž, Veličenstvo kôň, Číňania na prelome tisícročí, Zlatá Praha, Zem česká, domov môj, Noví Európania, Česká republika v obrazoch a Svet ľudí. Viaceré z nich vznikli v spolupráci s jeho synom Matúšom.

Od roku 1991 žil Benický striedavo v českej Prahe a Banskej Bystrici na Slovensku. Medzi jeho významné ocenenia patrili napríklad 1. cena na IX. medzinárodnom fotosalóne vo Vítkoviciach v roku 1979. Na II. svetovom bienále krajinárskej fotografie v austrálskom Sydney získal 1. miesto a zlatú medailu FIAP (1983), v belgickom Bruseli cenu Európskej únie umenia za umeleckú tvorbu v roku 2002 a v tom istom roku získal aj Výročnú cenu Masarykovej akadémie umenia v českej Prahe za umeleckú tvorbu. V roku 1995 bol Karol Benický iniciátorom založenia medzinárodného knižného majálesu Zlatá Praha.

Fotograf Karol Benický zomrel 2. augusta 2011 v Prahe vo veku 71 rokov po dlhej a ťažkej chorobe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/zem-bez-cloveka-straca-vyznam-tvrdi-fotograf-karol-benicky-cl351929.html