24hod.sk    Z domova

31. augusta 2007

Žiada neosadiť pamätnú tabuľu s citátom Mináča



Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Pavol Minárik (KDH) dnes otvoreným listom vyzval predsedu Národnej rady SR (NR SR) Pavla Pašku, aby zmenil rozhodnutie o osadení pamätnej tabule s ...



Zdieľať

BRATISLAVA 31. augusta (WEBNOVINY) - Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Pavol Minárik (KDH) dnes otvoreným listom vyzval predsedu Národnej rady SR (NR SR) Pavla Pašku, aby zmenil rozhodnutie o osadení pamätnej tabule s citátom Vladimíra Mináča na priečelí historickej budovy NR SR. Podľa listu, ktorého obsah poskytol Minárik médiám, by vyzdvihnutie popredného predstaviteľa kultúry socialistického realizmu urazilo všetky obete komunistického režimu a prispelo by k jeho rehabilitácii.

Na tabuli, ktorú majú slávnostne odhaliť v sobotu 1. septembra, sa popri úryvku z básne Sláva šľachetných, známejšej ako hymnická pieseň Kto za pravdu horí od Karola Kuzmányho, nachádza aj citát z Vladimíra Mináča. "Je mimoriadne nechutné takto rehabilitovať komunistický režim prostredníctvom človeka, ktorý ho podporoval a nikdy sa za to neospravedlnil," povedal pre SITA Minárik. V liste Paškovi uvádza, že

komunista Mináč svojimi literárnymi výtvormi presadzoval barbarský komunistický režim, ktorý priniesol utrpenie a smrť tisícom slovenských občanov. V roku 1968 i 1971 Mináč funkcionárčil v Ústrednom výbore KSČ, pripomína Minárik. Po roku 1970 bol významným predstaviteľom normalizácie v kultúrnej obci a podieľal sa na prenasledovaní svojich kolegov spisovateľov. Keď v sedemdesiatych rokoch veľký ruský spisovateľ Alexander Solženicyn odhalil vo svojom literárnom diele Súostrovie Gulag utrpenie a mučenie miliónov ľudí v sovietskom režime, Vladimír Mináč sa zapojil do kampane proti nemu. V rokoch 1974–1990 Mináč podľa Minárika garantoval normalizáciu v prostredí Matice Slovenskej ako jej predseda a z tejto pozície obmedzoval kontakty so Slovákmi v slobodnom svete a útočil na reprezentatívnu organizáciu zahraničných krajanov – Svetový kongres Slovákov. "Vladimír Mináč bol teda komunistom v päťdesiatych, šesťdesiatych i normalizačných sedemdesiatych rokoch. Dopracoval sa až do ÚV KSČ a v ÚV KSS vydržal až do roku 1989," uvádza Minárik v otvorenom liste Paškovi.

Minárik v liste označil Pašku za plne zodpovedného za obsah tabule, keďže podľa neho nebol s jej obsahom oboznámený parlament, ani príslušný výbor, v tomto prípade výbor pre kultúru, ktorému Minárik predsedá. O textoch na tabuli sa podľa vlastných slov dozvedel až vo štvrtok. Navyše, podľa Minárika text Kuzmányho nie je na rozdiel od Mináčovho podpísaný. "Komunisti majú nutkavý reflex značkovať si terén podobne ako psi zdvihnutím nohy," dodal pre SITA Minárik.

SITA


   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/ziada-neosadit-pamatnu-tabulu-s-citatom-minaca-cl38160.html