Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. júna 2014

Žiakom pri výbere strednej školy pomáhajú najmä rodičia



Základná škola a učiteľ by mali žiakom viac pomáhať pri výbere strednej školy či budúceho povolania. Zdôrazňuje to tímlíderka aktivity národného projektu Rozvoj stredného odborného ...



Zdieľať
ziaci skola BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) – Základná škola a učiteľ by mali žiakom viac pomáhať pri výbere strednej školy či budúceho povolania. Zdôrazňuje to tímlíderka aktivity národného projektu Rozvoj stredného odborného vzdelávania Zdena Osvaldová.


Odporúčame aj:

Slovenské školy majú desaťtisícovú armádu problémových detí

Na bilingválne gymnáziá sa už možno dostanú len deviataci


Žiakom základných škôl pri výbere strednej školy totiž najčastejšie pomáhajú rodičia, a to takmer v 48 percentách, za nimi sa umiestnil učiteľ (25 percent) a výchovný poradca (14,6 percenta). Vyplynulo to z prieskumu, ktorý robili v základných školách v rámci národného projektu na podporu odborného stredoškolského vzdelávania.

Informácie o školách čerpajú z internetu

Osvaldová upozorňuje na to, že rozdiel medzi počtom žiakov, ktorí označili ako pomocníkov pri výbere školy rodičov a učiteľa, je výrazný. Okrem iného z prieskumu vyplynulo i to, že informácie o stredných školách a povolaniach žiaci najčastejšie čerpajú od rodičov a z internetu.

Prieskum robili v 49 základných školách od 11. do 26. júna 2013 online formou. Na otázky odpovedali žiaci piateho až deviateho ročníka, správne vyplnených a zaevidovaných dotazníkov bolo 5 958.

Na otázku, kto ti pomáha pri výbere strednej školy či povolania, odpovedalo 47,9 percenta žiakov, že tak robia rodičia. Učiteľ žiakom pomáha v 25 percentách a výchovný poradca v 14,6 percenta.

Rodičia najčastejšie hovoria deťom, že sú výnimočné

Nasledujú starí rodičia (6,3 percenta), súrodenci (4,2 percenta), kamaráti/spolužiaci (2,1 percenta), prezentácie stredných odborných škôl (0,5 percenta), niekto iný (0,5 percenta). Informácie o stredných školách a povolaniach čerpajú žiaci najčastejšie od rodičov, a to v 20 percentách.

Častým zdrojom informácií je pre deti a mládež aj internet – v 18 percentách. Na treťom mieste sa nachádza výchovný poradca (10 percent) a na štvrtom učiteľ (7 percent). Na otázku: "Kto ti povedal, že si v niečom výnimočný?" odpovedalo 27,83 percenta žiakov rodičia, 20,19 percentám žiakov to povedali kamaráti, nasledujú starí rodičia (14,96 percenta) a učiteľ (13,08 percenta).

Výchovný poradca sa ocitol v prieskume na ôsmom mieste (2,08 percenta). V prieskume tiež zisťovali, čo si deti myslia v čom sú šikovné a úspešné. Žiaci piateho až deviateho ročníka základných škôl si myslia, že sú úspešní v športe, a to v 35,2 percenta, nasledujú umelecké zručnosti (20,6 percenta), jazykové zručnosti (17,2 percenta), IT (12,7 percenta).

Treba posilniť rolu učiteľa

V iných oblastiach sa deti cítia byť šikovné v 5,8 percenta prípadov, odpoveď neviem si vybralo 3,5 percenta žiakov a za šikovných v technických zručnostiach sa označilo 2,7 percenta detí. Žiaci označili aj možnosť, že nie sú v ničom šikovní, a to v 2,3 percenta.

Osvaldová hovorí, že je potrebné posilniť rolu učiteľa, výchovného poradcu a celkovo základnej školy pri výbere strednej školy, ale už aj budúceho povolania.

"My nechceme znížiť v rámci vízie a smerovania základných škôl k príprave na povolanie rolu rodiča, my chceme zvýšiť rolu školy. Chceme zvýšiť akceptovateľnosť školy ako relevantného, dôveryhodného partnera pre naše deti a rodičov, ktorí budú diskutovať s našimi učiteľmi o tom, kam pôjdu deti ďalej," dodáva Osvaldová.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Potápači sa pred letom opätovne pustili do čistenia Zemplínskej šíravy
<< predchádzajúci článok
Thajsko sa vrátilo na post svetovej jednotky vo vývoze ryže