Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

12. apríla 2009

Žilina sa stane centrom stredoeurópskeho hudobného dianiaMesto Žilina sa 20. až 25. apríla stane centrom XIX. Stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia. Hudobný sviatok jari slávnostne otvorí Filharmonie Brno so švédskym dirigentom Davidom Björkmanom. ...Zdieľať
ŽILINA 12. apríla (WEBNOVINY) - Mesto Žilina sa 20. až 25. apríla stane centrom XIX. Stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia. Hudobný sviatok jari slávnostne otvorí Filharmonie Brno so švédskym dirigentom Davidom Björkmanom. Počas šiestich dní sa predstaví na siedmich koncertoch elita mladej generácie európskeho interpretačného umenia. „Som veľmi rád, že XIX. ročník Stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia je už skutočnosťou a že sa už 19 rokov Žilina zapisuje do kultúrnej mapy nielen Slovenska ale aj celého sveta. Je to špičkové podujatie, na ktoré by mohlo byť hrdé akékoľvek mesto, " konštatoval žilinský primátor Ivan Harman. Ako ďalej dodal, mesto Žilina takýmto spôsobom aj pristupuje k pomoci pri organizovaní tohto festivalu. "Festival sme tohto roku nazvali Perly koncertného umenia, pretože sa nám podarila vysoká koncentrácia špičkových interpretov z tých najprestížnejších súťaží,“ informovala Oľga Smetanová, riaditeľka Hudobného centra Bratislava.


Podmienkou účinkovania na tomto ojedinelom hudobnom podujatí je víťazstvo alebo titul laureáta na prestížnej medzinárodnej interpretačnej súťaži. Počas festivalu sa uskutočnia štyri orchestrálne koncerty, predstavia sa v nich Filharmonie Brno, Cappella Istropolitana, Štátna filharmónia Košice a Štátny komorný orchester Žilina, v programe sú aj dva komorné koncerty a koncert víťazov Súťaží slovenských konzervatórií. O priazeň publika sa bude uchádzať deväť sólistov, dvaja dirigenti a jeden komorný súbor z deviatich krajín Európy - Slovenska, Česka, Ruska, Poľska, Maďarska, Nemecka, Belgicka, Švédska a Írska. Podrobný program festivalu je k dispozícii aj na stránke www.zilina.sk. XIX. ročník Stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia podporilo mesto Žilina z grantového systému sumou tritisíc eur. Primátor Žiliny zároveň odovzdá cenu najmladšiemu účastníkovi festivalu.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pľuščenkova šou v troch slovenských mestách
<< predchádzajúci článok
Zomrel filmový a divadelný herec Miroslav Doležal