Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

23. augusta 2012

Žilina uvažuje o rušení škôl, mesto nemá peniazeŽilinská radnica uvažuje o zrušení troch až štyroch základných škôl. Mestu chýbajú peniaze, účelové dotácie z ministerstva školstva na chod 18 žilinských škôl ...Zdieľať
skola ŽILINA 23. augusta (WEBNOVINY) – Žilinská radnica uvažuje o zrušení troch až štyroch základných škôl. Mestu chýbajú peniaze, účelové dotácie z ministerstva školstva na chod 18 žilinských škôl nestačia.


"Mesto má problémy financovať všetky školy. Je to vec, ktorú tu máme z minulosti, ťaháme si ju, pretože zrušiť alebo spojiť nejaké dve základné školy do jednej je vždy problematické, vyvoláva to veľmi veľa emócií a záporných reakcií predovšetkým rodičov, a pochopiteľne, aj učiteľov," povedal primátor Žiliny Igor Choma.

Porovnal počet škôl na počet žiakov v ostatných krajských mestách a vyšlo mu, že Žilina je na tom mimoriadne komfortne.

"My máme priemer na základnú školu 322 žiakov, Banská Bystrica má 380, všetky ostatné majú nad 420 a v Prešove dokonca nad 550 žiakov. Pri 18 školách, ktoré máme, nám zhruba vychádza 18 žiakov na triedu, pritom ten komfort vedia školy poskytnúť aj pri 20 až 25 žiakoch, čiže naozaj budeme zvažovať veľmi silno, že pôjdeme z počtu 18 na nejakých 15, možno 14 škôl," dodal primátor.

Ktoré školy nakoniec mesto zruší, či zlúči, by malo rozhodnúť mestské zastupiteľstvo ešte tento rok, aby radnica následne stihla požiadať o odobrenie aj ministerstvo školstva.

"Budeme zlučovať školy, ktoré sú buď blízko seba alebo ktoré v rámci optimalizácie vyjdú ako tie, ktoré má význam nejakým spôsobom zlúčiť. Som si vedomý, že to bude veľká diskusia, že budú vznikať rôzne petície, ale jednoducho sa s tým musíme vysporiadať a mesto sa bude musieť zariadiť podľa toho, aké sú jeho finančné možnosti. Viac peňazí od školstva nedostaneme," povedal Choma.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Slovensku úraduje falošný vymáhač dlhov
<< predchádzajúci článok
Vrah Breivik je deň pred ortieľom pokojný, nič neľutuje

Žilina uvažuje o rušení škôl, mesto nemá peniaze - diskusné fórum čitateľov