Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. decembra 2015

Zimbabwe chce výmenou za odpustenie dlhu používať čínsky jüan ako menu



Minister financií Zimbabwe minulý týždeň predstavil kuriózny plán. Oznámil, že jeho krajina začne používať čínsky jüan ako svoju oficiálnu menu v rámci dohody s Pekingom, ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Harare 28. decembra (TASR) - Minister financií Zimbabwe minulý týždeň predstavil kuriózny plán. Oznámil, že jeho krajina začne používať čínsky jüan ako svoju oficiálnu menu v rámci dohody s Pekingom, ktorý jej za to odpustí dlh vo výške zhruba 40 miliónov USD (36,49 milióna eur). Informoval o tom na svojej internetovej stránke americký denník Washington Post.


Centrálna banka v Zimbabwe už pred šiestimi mesiacmi oznámila, že definitívne sťahuje domácu menu zimbabwiansky dolár z obehu, keďže po rokoch hyperinflácie úplne stratil hodnotu. Obyvatelia krajiny pri výmene peňazí dostanú za 175.000.000.000.000.000 zimbabwianskych dolárov len 5 USD, čo je obrovský prepad hodnoty životných úspor.

V praxi však miestna mena už dávno neplní svoj účel a slúži už len ako gýčový suvenír. V krajine sa od roku 2008 požívajú pri platení zahraničné meny ako americký dolár alebo juhoafrický rand "vďaka" rozmachu čierneho trhu. Vláda v nasledujúcom roku 2009 oznámila, že oficiálne povoľuje firmám používať tieto cudzie meny, čím sa vlastne vzdala domáceho dolára.

Dohoda s Čínou umožní pridať ďalšie platidlo, čínsky jüan, na zoznam mien požívaných pri verejných transakciách v Zimbabwe. Vláda v Harare v prvom štádiu umožní čínskym turistom, aby platili v Zimbabwe jüanom a následne začne africká krajina splácať Číne pôžičky v jüanoch. Rozhodnutie o zavedení čínskej meny však môže mať aj "vedľajší efekt". Podľa niektorých zimbabwianskych ekonómov za zavedením jüanu je aj snaha Harare obísť americké sankcie.

V každom prípade z pohľadu Číny má rozhodnutie Zimbabwe veľký význam. Peking sa už roky snaží dostať svoju menu do zahraničných devízových rezerv. Koncom novembra slávil veľký úspech. Predstavenstvo Medzinárodného menového fondu zaradilo jüan do svojho koša hlavných svetových mien.

Ale praktický vplyv zavedenia jüanu v Zimbabwe na život bežných ľudí je zatiaľ ťažko predpovedať. V súčasnosti väčšina transakcií v africkej krajine prebieha v amerických dolároch, aj keď situácia v jednotlivých regiónoch sa vzhľadom na ich "zásobovanie tvrdými menami" líši.

Na druhej strane, zaradenie jüanu medzi oficiálne povolené meny je ďalším dôkazom, že 91-ročný prezident Robert Mugabe, ktorý je už dlho v izolácii a Západ ho obviňuje z porušovania ľudských práv, si chce zabezpečiť budúcnosť prostredníctvom budovania vzťahov s Čínou.

Čínska vláda, ktorá láka obchodných partnerov na svoju politiku "nezasahovania", v uplynulých piatich rokoch poskytla Zimbabwe úvery za viac ako 1 miliardu USD. A Zimbabwe bolo tento mesiac prvou zastávkou čínskeho prezidenta Si Tin-pchinga na turné po Afrike.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ceny ropy výrazne klesli, dôvodom sú nadmerné dodávky
<< predchádzajúci článok
Hackeri zo skupiny Anonymous údajne prekazili útok IS v Taliansku